zavřít
Upravit životopis

Životopis

Americký zpěvák a skladatel středního proudu pop music, čerpající z rocku, folku, country i gospelu. Pochází z N.Y.C., nar. v r. 1941. V r. 1960 působí společně s Jackem Parkerem v duu Neil & Jack, ovlivněném Everly Brothers. Natočí však pouze dva neúspěšné singly. V r. 1962 začíná pracovat jako skladatel pro malou firmu Sunbeam Music. První sólový singl z roku 1964 je neúspěšný a N. Diamond dále skládá a vystupuje po klubech.

První skladatelské úspěchy se dostavují v roce 1965 a první interpretační o rok později (už na značce Bang - Atlantic), nejprve s písní Solitary Man a poté především se singlem Cherry Cherry. V té době mají s jeho písníčkou I Got The Feeling obrovský úspěch Monkees. V r. 1968 se stěhuje do L.A. a následují další hity: Sweet Caroline a Holly Holy. V r. 1970 navazuje na tuto sérii hitem Cracklin´Rosie (první v am. hitp.) a zároveň začíná pronikat i do Anglie. Následují hity I Am ... I Said (1971) a Song Sung Blue (1972, první v USA).

Úspěšný počátek 70. let potvrzuje i cena Grammy za rok 1973, za album Jonathan Livinston Seagull (1973). N. Diamond se drží na špičce popularity až do počátku 80. let, přičemž asi největším hitem byl duet s Barbrou Streisand - You Don´t Bring Me Flowers, z r. 1978. V r. 1979 hraje ve filmu Jazz Singer.

Přestože v dalších letech dochází k mírnému ústupu ze špiček hitparád, zůstává N. Diamond uznávanou hvězdou. Jako skladatel spolupracoval m.j. i s Gilbertem Bécaudem nebo Burtem Bacharachem. Jeho písně zpívali též Cliff Richard, Deep Purple, UB 40 nebo Frank Sinatra...

Mohli by vás také zajímat…