zavřít
Upravit životopis

Životopis

Nenad Zimonjić (srbsky: Ненад Зимоњић, Nenad Zimonjić), narozený 4. června 1976 v Bělehradě ( Srbsko, tehdy Jugoslávie), je současný srbský profesionální tenista. Je úspěšný především v mužské a smíšené čtyřhře.

Do profesionálního tenisu Zimonjić vstoupil v roce 1995, ale zůstával relativně neznámý až do překvapivého vítězství ve smíšené čtyřhře na Australian Open 2004. Jeho partnerkou tehdy byla Ruska Jelena Bovinová, se kterou společně porazili Martinu Navrátilovou s Leanderem Paesem ve dvou setech 6:1, 7:6.

Se svou další partnerkou, Slovinkou Katarinou Srebotnikovou, ovládl turnaj na French Open 2006, když porazili pár Daniel Nestor – Jelena Lichovcevová opět ve dvou setech 6:3, 6:4. Na turnaji ve Wimbledonu 2006 Zimonjić prohrál s Fabricem Santorem se specialisty na čtyřhru Bobem a Mikem Bryanovými ve čtyřech setech. Na stejném turnaji pak ještě postoupil do čtvrtfinále mixu spolu s Katarinou Srebotnikovou.

V roce 2007 s Katarinou Srebotnikovou došel na French Open až do finále, kde je porazili Nathalie Dechyová a Andy Ram 7:5, 6:3.

Po Wimbledonu se Zimonjić rozešel se svým dosavadním tenisovým partnerem Fabricem Santorem a do US Open 2007 hrál s Maheshem Bhupathim. Toho následně vystřídal Kanaďan narozený v Bělehradě Daniel Nestor. Ještě toho roku spolu stačili vyhrát turnaj v Petrohradu (bez ztráty setu) a dostali se také do finále v Paříži, kde nestačili na bratry Bryanovy.

Kromě tenisového působení na okruzích ATP pomohl Zimonjić francouzskému daviscupovému družstvu k návratu mezi elitu. Ve čtyřhře s Novakem Djokovićem porazili australský pár Lleyton Hewitt – Paul Hanley 3:6, 6:4, 6:3, 6:2. Francie celkově vyhrála nad Austrálií 4:1.

Rok 2008 začal Zimonjić úspěšně na Australian Open, kde spolu s Číňankou Tchien-tchien Sun porazili ve finále indický pár Sania Mirzaová – Mahesh Bhupathi.

Nebývalé tažení světovými turnaji zaznamenal Zimonjić společně s Danielem Nestorem, když se dostali do finále v Indian Wells, v Římě a grandslamovém French Open a vyhráli turnaje v Hamburku, v Londýně a konečně na grandslamovém Wimbledonu. Bylo to jeho největší dosavadní vítězství kariéry. Ve více než dvě a půl hodiny trvající finálové bitvě porazili pár Jonas Björkman – Kevin Ullyett 7:6, 6:7, 6:3, 6:3. Následovalo kanadské Toronto, kde opět došli do finále a tam vyhráli nad bratry Bryanovými ve třech setech 6:2, 4:6, 10:6.

Ačkoli je Nenad Zimonjić znám hlavně jako specialista na čtyřhru, zaznamenal také dvě velká vítězství ve dvouhře. V roce 2004 porazil Andreho Agassiho 6:2, 7:6 v St. Pöltenu a roku 2005 na travnatých kurtech v Halle vyhrál nad Nicolasem Kieferem 6:7, 6:3, 6:4. Obě vítězství si připsal v prvních kolech turnajů. Jeho maximem na grandslamových turnajích ve dvouhře je dosažení 3. kola ve Wimbledonu 1999.