zavřít
Upravit životopis

Životopis

Nicolas Patrick Hayden se narodil 30. července 1981. V roce 2006 vyhrál mistrovský titul v královské kubatuře MotoGP. Před letošní sezónou změnil tým,z Repsol Hondy, kde působil od roku 2003 přešel k továrnímu týmu Ducati, kde jede společně s Australanem a rovněž mistrem světa Caseym Stonerem.

Jako malý jezdil v závodech CMRA (Central Motorcycle Roadracing Association). Byl tak malý oproti ostatním jezdcům, že motorku mu musel na startu držet někdo z dospělých, protože nedosáhl nohama na zem.

Později, v 17 letech, přešel do amerických supersportů (AMA). V roce 1999 na stroji Honda RC45 celou soutěž AMA Supersport 600 vyhrál. O tří roky později vyhrál závod Daytona 2002 a stal se nejmladším vítězem závodu AMA Superbike v historii.

Po vydařených letech v soutěži AMA byl rozhodnut udělat krok kupředu. Přešel do královské kubatury 500 ccm (dnes MotoGP) k tovární stáji Repsol Honda a stal se týmovým kolegou Valentina Rossiho. V premiérové sezóně se umístil celkově pátý v šampionátu a získal ocenění „Nováček roku“. V roce 2005 už si dojel pro celkově třetí místo, když se před ním umístili na druhém místě Marco Melandri a vítěz Valentino Rossi.

Rok 2006 už pro něj byl vítězný. Až v posledním závodě si zajistil mistrovský titul před Rossim, ten totiž ve Valencii startoval se zlomenou rukou, a když krátce po startu ještě k tomu spadl, byl konec nadějí. Hayden si podržel třetí místo v závodě za jezdci na Ducati Bayllisem a Capirossim a o pět bodů vyhrál titul.

V roce 2007 jako by se všechno změnilo, a Nicky nestačil tempu ostatních jezdců. Stěží se umísťoval v horní polovině tabulky, a bylo jasné, že mistrovské číslo jedna bude muset předat Caseymu Stonerovi na Ducati, který sezónu 2007 vyhrál. Druhý se umístil Haydenův týmový kolega Dani Pedrosa ze Španělska.

Zpátky s číslem 69 na své kapotáži odstartoval dobře do nadcházející sezóny, bohužel štěstí se k němu obrátilo zády. V třetím závodě v Holandském Assenu mu na cílové rovince došel benzín, a Nicky ztratil třetí příčku. Nejlepším výkonem v sezóně pro něj bylo druhé místo na domácí trati v Indianapolis, kde se jely závody MotoGP poprvé v historii. Hayden si uhájil svou pozici před dotírajícím mladíčkem Jorge Lorenzem na Yamaze a po předčasném ukončení kvůli deště se mohl radovat z nejlepšího umístění v sezóně. Ještě před americkým závodem oznámil Dani Pedrosa, jeho týmový kolega přechod kvůli nespokojenosti od Michelinu ke konkurenčním Bridgestonům. Nickyho však z jednání vynechali, což vedlo k jeho narůstající nespokojenosti. Po závodě oznámil ukončení svého desetiletého působení u Hondy a podepsal smlouvu s továrním týmem Marlboro Ducati, kde je od roku 2009 týmovým kolegou Caseyho Stonera.

Přezdívky: Kentucky Kid, Trick Daddy.

Nicky je 173 cm vysoký a váží 68 kg. Má 2 bratry a 2 sestry.

Rodiče: Earl a Rose Haydenovi
Sourozenci: Roger Lee, Tommy, Kathleen a Jenny
Oblíbené jídlo: Zmrzlinu, maminčiny koláče a pizzu
Oblíbené místo: Panama city Fl. USA
Oblíbené auto: Bentley Continental GT
Oblíbený film: Ace Ventura: Zvířecí detektiv
Oblíbení herci(herečka): Martin Lawrence, Jim Carey, Danzel Washington, Jessica ALba
Oblíbená hudba, interpreti: Hip-Hop/ Nappy Roots, 2Pac a Eminem
Zájmy: Ping Pong, Basketball, Racing Flat Track (??)

Kariéra:
1985 : Poprvé na minibiku (dirt track race)
1992 : Poprvé na minibiku silniční závody
1997 : Vítěz Horizon dirt track award (Harley Davidson)
Poprvé AMA National roadrace (Kawasaki)
1998 : Čtvrtý v AMA 750 Supersport Series
1998 : Čtvrtý v AMA 600 Supersport Series
1999 : AMA 600 Supersport Champion
1999 : Druhý v AMA Formula Xtreme Series
1999 : AMA Dirt Track \'Nováček roku\'
1999 : Ocenění \'Speedvision Pro Athlete of the Year\'
2000 : Druký v AMA Chevy Trucks Trucks Superbike Series
2000 : Čtvrtý v AMA Pro Honda Oils 600 Supersport Series
2001 : Třetí v AMA Superbike Series
2002 : AMA Superbike Šampion …1
2003 : Pátý v MotoGP (Resol Honda) - \'Nováček roku\'
2004 : Osmý v MotoGP (vždy Honda)
2005 : Třetí v MotoGP – První vítěztví (US GP-Laguna Seca)
2006 : Mistr světa MotoGP – Dvě vítěztví (TT Assen, Laguna Seca)
2007 : Osmý v MotoGP (Repsol Honda)
2008 : Šesté místo v MOTO GP se 155 body

Mohli by vás také zajímat…