zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem Sira Michaela Haverse, který byl 1979-87 nejvyšším státním návladním v Británii. Už v pěti letech projevil přání stát se hercem. Jako dítě hrál Billyho Owena v rozhlasovém seriálu Mrs. Dale's Diary. Rodiče se naštěstí rychle smířili s tím, že nebude pokračovat v právnické tradici a dokonce podpořili jeho zájem o herectví. V patnácti letech začal navštěvovat londýnskou uměleckou školu Arts Educational Trust a později studoval dva roky literaturu na Leicester College of Art.

V letech 1969-71 byl členem divadla Prospect Theatre a vystupoval vedle Ian McKellena a Timothyho Westa v Shakespearově Richardovi II. a v dramatu Christophera Marlowea Edward II. S oběma inscenacemi podnikl soubor turné po Británii (Edinburghský divadelní festival, londýnské Piccadilly Theatre) i po Evropě. Ve filmu debutoval jako bezejmenný mnich v historickém dramatu Papežka Jana (r. M. Anderson).

Díky svému příjemnému vzhledu s blond vlasy a orlím nosem byl obsazován do vedlejších rolí aristokratů, intelektuálů a důstojníků v dobových dramatech, odehrávajících se v nedávné minulosti (Ohnivé vozy, Cesta do Indie, Burke a Willis, Říše slunce, Sbohem, králi!, Tiché dny v Clichy). Velké herecké příležitosti dostal v TV, kde vytvořil řadu hlavních a titulních postav: hrdina TV adaptace románu Charlese Dickense Nicholas Nickleby, válečný invalida Paul Craddock v adaptaci románu R. F. Delderfielda A Horseman Riding By, kontroverzní archeolog z 19. století v dramatu Lord Elgin a některé bezcenné kameny, sexuální dobrodruh Ralph Ernest Gorse v dramatu z Anglie 30. let Krasavec, špion Jeremy Coward alias Sergej Rublev v komediálním špionážním thrilleru Spáči.

Na film. plátně a TV obrazovce ztělesnil také známé autentické osobnosti: beatlesovský producent George Martin (Zrození Beatles) a Michael Wilding, druhý manžel Elizabeth Taylorové (Liz, příběh Elizabeth Taylorové). Namluvil zvukové záznamy knih pro nevidomé.

Mohli by vás také zajímat…