zavřít
Upravit životopis

Životopis

Hereckou průpravu získal v Central School of Speech and Drama a potom vystřídal angažmá v divadlech Bristol Old Vic, Royal Court Theatre a Crucible Theatre v Sheffieldu, než se stal 1977 členem souboru Royal Shakespeare Company, na jehož domovské scéně ve Stratfordu účinkoval nejen v shakespearovském repertoáru (Král Jindřich VI., III. část, Perikles, Julius Caesar), ale i v dílech současných autorů, např. ve hrách Synové světla Davida Rudkina a Volání za řekou Stephena Poliakoffa.

Během 80. let hostoval mj. na jevištích National Theatre v Londýně (Měsíc na venkově, Don Juan), Royal Exchange v Manchesteru (Bílá velryba) a Nuffield Theatre v Southamptonu (Macbeth). Před film. kamerou debutoval úlohou tělesně postiženého prince Jana, nejmladšího syna anglického krále Jindřicha II. (Peter O'Toole), v historické komedii podle divadelní hry Jamese Goldmana Lev v zimě (r. A. Harvey).

Filmu se věnuje jen okrajově a jeho příležitostné návraty na film. plátno jsou spojeny především s postavami z dávné minulosti: král Artuš v artušovské legendě Excalibur (r. J. Boorman); italský malíř Michelangelo Merisi zvaný Caravaggio v experimentálně stylizovaném životopisném snímku Caravaggio (r. D. Jarman).

Dále si zahrál barona Rogera de Mortimera, milence proradné královny Isabelly (Tilda Swintonová), v adaptaci hry Christophera Marlowa Edward II. (r. D. Jarman); otcovrah Roldan, účastnící se slavné Kolumbovy výpravy do Ameriky, ve velkofilmu Kryštof Kolumbus (r. J. Glen); ovdovělý rytíř Thomas Gray v TV seriálu ze středověké Anglie Covington Cross - ČTV (1992).

Mohli by vás také zajímat…