zavřít
upravit profil

spisovatelka, publicistka, kuchařka, gurmánka

57 let,narozena: 6. 1. 1960 Londýn, Anglie 

Upravit životopis

Životopis

Nigella Lusy Lawson se narodila 6. ledna roku 1960 v Anglii v Londýně. Její otec, baron Nigel Lawson, byl významným politikem za vlády Margaret Thatcherové. Matka Vanessa (Salmon) Lawson, její rodina vlastnila potravinové impérium Lyons Coffee House.

Nigella byla velice tiché a introvertní dítě, ale velmi nadané. Jako vášnivý čtenář se dostala na universitu v Oxfordu, kde docházela na Lady Margaret Hall College a získala zde titul středověkých a moderních jazyků.

V polovině osmdesátých let začala pracovat pro Sunday Times jako zástupce literárního redaktora. A zároveň odstartovala spisovatelské povolání na volné noze.

V roce 1985, poté co si vyvinula vášeň pro jídlo, se stala kritikem v časopisu The Spectator magazine's restaurant.

Nakonec řídila potravinové sloupky pro The New York Times. A byla jmenována editorem potravin v Brithis Vouge.

V roce 1992 si v Benátkách vzala svého kolegu redaktora a spisovatele Johna Diamonda.

Měli spolu dvě děti jménem Cosima a Bruno. Manžel John Diamond jí velmi podporoval a pomáhal jí formovat svou image. Právě kvůli němu začala vydávat své budoucí kuchařky a postupně si budovat popularitu.

V roce 1998 publikovala svou první knihu ‘How to eat: The Pleasures and Principles of Good Food'.

Kuchařská celebrita v pravém slova smyslu se z ní ale stala, až se objevila na televizních obrazovkách s její vlastní cooking show.

Zároveň vydala i další knihu – 'Nigella Bites'.

V roce 2000 Nigella obrátila pozornost na umění pečení a vydala knihu: 'How To Be A Domestic Goddess'. Kniha se ukázala být dalším obrovským úspěchem a byla zvolena za nejlepší Kuchařskou knihu roku Cechu potravinářských spisovatelů v roce 2001.

Život jí ale moc nepřál a svůj život obrátila na rodinu. Rakovina, která sužuje její rodinu postihla i jejího manžela.V roce 1993 jí zemřela sestra na rakovinu prsu. Matka zemřela na rakovinu jater. Její manžel John Diamond onemocněl rakovinou krku, kterou mu diagnostikovali v roce 1997, v roce 2001 své nemoci podlehl. Nigella Lawson zůstala sama se dvěma dětmi.

Poté co se přenesla přes smrt manžela. Měla další úspěšný seriál po vzoru knihy 'Forever Summer with Nigella' v roce 2002.

Ve svých pořadech Nigella nechávala nahlédnout i do svého soukromí. Natáčelo se v její kuchyni, v pořadu se objevovala její rodina a přátelé.

V rce 2003 si vzala bohatého avšak neslavného umělce a sběratele, Charelse Saatchiho. A další rok publikovala dalšími knihami, ‚Feast: Food That Celebrates‘ a 'Nigella Kitchen: Recipes From the Heart of the Home'. Prodala milióny kopií jejích knih po celém světě.

TV show ‚Nigella Christmas Kitchen‘, která vysílala na konci roku 2006. Získala rekordní hodnocení a Nigella dostala druhou cenu World Food Adward v roce 2007.

13 dílná série ‚Nigella Express‘ odstartovala v září roku 2007. V pořadu lidem ukazuje jednoduchá a rychlá jídla. ‚Nigella Expres‘ představoval další ohromný úspěch. Doprovodná kniha, která byla taktéž vydaná v rce 2007 se stala bestsellerem. Tato kniha byla také první, která byla přeložena do češtiny jako: 'Vaříme Expres‘ vydána v roce 2009.

V roce 2010 vystupovala v další 13 epizodách ‚Nigella’s kitchen‘.

V roce 2013 se objevily fotky, jak její manžel Saatchi chytil svou manželku Nigellu Lawson za krk v Lodýnské restauraci Mayfair. Saanchi odešel viditelně rozrušený. Na to obrdržel policejní varovaní za napadení. Brzy na to oznámil plány k rozvodu. Saatchi a Lawsonová se rozvedli v červenci 2013.

Její poslední knihou je: 'Nigellissima: Instant Italian Inspiration‘ a zároveň i TV show 'Nigellissima‘, která má 7 epizod, Představuje tu italskou kuchyni.

Nyní působí jako výkonná producentka a porotkyně na ABC soutěži 'The Taste‘.

Nigella je mezi svými příznivci opravdu oblíbená, nejen proto, jak skvěle a chutně umí připravit jídlo, ale i proto jakým způsobem si ho umí vychutnat. Bez výčitek a s chutí.

Nigella Lawson

57 let, spisovatelka, publicistka, kuchařka, gurmánka

Mohli by vás také zajímat…