zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je dcerou holandského dirigenta a skladatele Dirka Focka a americké herečky Consuelo Flowertonové. Vyrůstala na newyorském Manhattanu.

V dětském věku vystupovala jako koncertní pianistka a krátce se věnovala malířství. Studovala herectví na American Academy of Dramatic Arts (AADA) a poté působila na malých divadelních scénách.

V roce 1943 se stala smluvní herečkou společnosti Columbia, ale neměla příliš štěstí na kvalitní role. K jejím nejlepším úlohám patří titulní postava vězněné dívky v černém filmu Jmenuji se Julia Rossová (r. J. H. Lewis) a sekretářka Erica Martinová, za jejíž ztvárnění v dramatu mocenského boje uvnitř velké společnosti Správní rada (r. H. Wise) byla nominována na Oscara 1954.

Později ve filmech ztělesňovala typ povznesených, elegantních a sofistikovaných dam, občas se sklony k neurotickému chování. Naposledy zaujala úlohou babičky Alice Baringové, která se snaží varovat těhotnou manželku (Gwyneth Paltrowová) svého vnuka (Johnathon Schaech) před psychopatickou snachou (Jessica Langeová), v komorním psychothrilleru Krevní pouto (r. J. Darby).

V 50. letech často vystupovala v TV; jako moderátorka soutěžních pořadů a jako host v seriálových antologiích (Danger, Lux Video Theatre, Studio One, Suspense, The U.S. Steel Hour aj.).

Roku 1947debutovala na Broadwayi titulní rolí v muzikálu Rodgerse a Hammersteina John miluje Mary. Další jevištní úspěchy slavila v broadwayských inscenacích Johna Housemana Shakespearových her Večer tříkrálový a Král Lear.

Sama režírovala hry Christophera Frye Velice hojný fénix a Noëla Cowarda Dnes večer o půl deváté. Také zpívala part Anny ve Weillově a Brechtově opeře Sedm smrtelných hříchů se souborem San Francisco Ballet Opera.Byla asistentkou režiséra George Stevense při natáčení dramatu Deníku Anny Frankové (1959).

Od pol. 60. let působí jako mimořádná profesorka na film. fakultě University of South California (USC), kde učí režii a herectví. Vlastnímu hraní se věnuje příležitostně.

Vytvořila jednu z hlavních postav v dobrodružném TV seriálu Shadow Chasers (1985-86, Lovci stínů), inspirovaném úspěchem Krotitelů duchů, a jako host se objevila v seriálech Bonanza, Route 66 (Silnice 66), Combat (Boj), I Spy (Já špion), The Wild, Wild West (Divoký, divoký West), The FBI, Lou Grant (nominace na cenu Emmy), Murder, She Wrote (To je vražda, napsala - ČTV), L.A. Law (Právo v Los Angeles - ČTV) a Hunter - ČTV.

Spolu s herečkou Deborah Raffinovou režírovala film Souhlas rodiny.

Mohli by vás také zajímat…