zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z rodiny s bohatou uměleckou tradicí: jeho otec Edward Lubaszenko je uznávaným hercem a pedagogem a jeho matka Asja Łamtiuginová je herečkou, spisovatelkou a malířkou.Krátce studoval sociologii na Varšavské univerzitě (1986-87) a pak filozofii na Křesťanské teologické akademii ve Varšavě.

Poprvé se objevil před kamerou jako dvanáctiletý v titulní úloze citlivého dítěte z nejnižších společenských vrstev, které navzdory všem příkořím sní o lepší budoucnosti, v TV dramatu Život Kamila Kuranta.

Bez hereckého vzdělání dokázal svými dalšími výkony na film. plátně, že je obdařen přirozeným talentem. Od rolí vzpurných chlapců postupně přešel k postavám smutných, nesmělých, sentimentálních a nešťastně zamilovaných mladíků, jejichž vstup do dospělosti provázejí konflikty a zklamání.

Největší úspěch (mj. cena Hvězda zítřka na MFF v Ženevě 1989) mu přinesla úloha devatenáctiletého sirotka Tomka, který pozoruje dalekohledem z okna svého pokoje atraktivní pětatřicetiletou sousedku (Grażyna Szapołowská) z protějšího domu, do níž je zamilován, v komorním psychologickém dramatu Krátký film o lásce (r. K. Kieślowski).

Přelom v typologii jeho hrdinů znamenala titulní role vojenského zběha Martina Krolla, jehož vyprovokuje k dezerci manželčin poměr s jeho nejlepším přítelem, v psychologickém thrilleru Kroll (r. W. Pasikowski).

Teprve tehdy, když měl na svém kontě již dvacet film. rolí, rozhodl se vystoupit také na jevišti. Po účinkování v muzikálu Metro dostal skutečně dramatickou roli v Mrożkově Emigrantech (1984), kde byl jeho partnerem Cezary Pazura.

Českým lvem 1998 a hereckou cenou na MFF v Karlových Varech 1998 byl odměněn za svou roli neohroženého kováře Jury Barana, jehož okolnosti donutí svést boj na život a na smrt s udavačským sedlákem (Bogusław Linda), ve vesnickém dramatu Je třeba zabít Sekala (r. V. Michálek).Roku 1997 debutoval jako režisér dobrodružným filmem Prachy o dvou valutových podvodnících.

Je laureátem Zlaté Kaczki 1988, kterou uděluje každoročně časopis Film nejpopulárnějšímu polskému herci a herečce.

Mohli by vás také zajímat…