zavřít
Upravit životopis

Životopis

Oldřich Pelčák je český kosmonaut a inženýr. Je tzv. „kosmonaut-kandidát“, společně s Vladimírem Remkem jsou jediní dva Češi, kteří absolvovali výcvik pro let do vesmíru. Ve dvojici s Nikolajem Rukavišnikovem tvořili záložní posádku k dvojici Remek–Gubarev pro let Sojuz 28.

Od roku 1969 sloužil v armádě jako velitel roje v hodnosti nadporučíka. V roce 1971 získal kvalifikaci pilota 1.třídy. Od 1. září 1972 začal Oldřich Pelčák studovat v ruském Moninu na vojenské letecké akademii J. A. Gagarina společně s Vladimírem Remkem. V roce 1975 obdržel medaili Za službu vlasti.

Do předběžného výběru kosmonautů programu Interkosmos byla v roce 1976 jmenována čtveřice letců, z nichž byli ještě v ČSSR vyřazeni Michal Vondroušek a Ladislav Klíma. Výběrovým řízením byla čtveřice zredukována na dvojici Remek – Pelčák. Tito dva v prosinci téhož roku odjeli do Hvězdného městečka, kde spolu s ostatními kandidáty z Polska a NDR absolvovali výcvik ve Středisku přípravy kosmonautů J. A. Gagarina. Společně s ním se zde ubytovala i jeho rodina, žena Hana a synové Oldřich a Miloš. Až po ukončení náročného výcviku na počátku roku 1978 bylo v Praze příslušnou komisí určeno, že (v té době již major) Pelčák bude členem záložní posádky a do kosmu poletí Vladimír Remek.

Po návratu do vlasti působil dále ve velitelských funkcích a poté byl zkušebním pilotem Leteckého zkušebního odboru Vzdušných sil AČR v Praze-Kbelích. Od roku 1999 je v důchodu a ochotně se zúčastňuje různých setkání popularizátorů kosmonautiky.

Po Oldřichu Pelčákovi byla pojmenována planetka (6149) Pelčák objevená českými hvězdáři na Kleti.

Z prvního manželství pochází děti Oldřich, Miloš a Hana. Z druhého manželství dcera Lucie.

Ve volbách do Senátu PČR v roce 2014 kandidoval jako nestraník za ČSSD v obvodu č. 24 – Praha 9. Se ziskem 10,66 % hlasů skončil na 4. místě a nepostoupil tak ani do druhého kola.