zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem inženýra a lékařky. V roce 1981 ukončil Divadelní učiliště M. S. Ščepkina. Pracoval v Malém divadle (1981-82), v Ústředním akademickém divadle sovětské armády (1982-85), v divadle M. N. Jermolovové (1985-89).

Před film. kamerou debutoval úlohou dlouhovlasatého brance Kirilla, jehož otec (Ivan Bortnik) se po letech setkává se svou bývalou manželkou z venkova (Nonna Morďukovová), v satirické komedii Příbuzenstvo (r. N. Michalkov).

Stříbrnou medailí A. P. Dovženka byl oceněn za hlavní roli vyššího námořního důstojníka Artěmjeva, hrdiny z bojů na Baltu v letech 1915-17, ve filmu na motivy románu Valentina Pikulji Moonzund (r. A. Muratov).

Mnozí jeho hrdinové zrcadlí ve svých činech a charakterech tragické aspekty ruské společnosti v pohnutých časech: mladý cirkusový klaun Sergej Sinicyn, který adoptuje malého chlapce (Ilja Ťurin) z dětského domova, v psychologickém melodramatu Můj nejmilejší klaun (r. J. Kušněrev); student scenáristiky Andrej, jenž z lásky k uvězněné dívce (Anžela Beljanská) podstoupí pro její osvobození četná rizika, v excentrickém melodramatu Ďuba-Ďuba (r. A. Chvan); zkušený a vitální praporčík Saša, který se spolu s nováčkem (Sergej Bodrov ml.) dostal do zajetí starého kavkazského horala (Džemal Sicharulidze), v psychologickém dramatu podle stejnojmenné povídky Lva Nikolajeviče Tolstého Kavkazský zajatec (r. S. Bodrov).

Největší mezinárodní úspěch mu přinesly ústřední postavy ve významných filmech Nikity Michalkova: důstojník tajné policie NKVD Míťa, který přijel jednoho letního dne 1936 zatknout do umělecké osady svého nenáviděného soka, legendárního bolševického velitele (Nikita Michalkov), v komorní psychologické tragikomedii Unaveni sluncem; kadet důstojnického učiliště Andrej, o jehož lásce k mladé Američance (Julia Ormondová) pojednává epické historické melodrama Lazebník sibiřský.

V posledních letech se prosazuje také v zahraničí. V politickém melodramatu Východ-Západ (r. R. Wargnier) vytvořil postavu ruského lékaře Alexeje Golovina, jehož francouzská manželka (Sandrine Bonnairová) se snaží opustit stalinský Sovětský svaz.

Za roli básníka Sergeje Jesenina v londýnské inscenaci hry Kogda ona tancevala (1992) získal Cenu Laurence Oliviera.

Je laureátem Ceny Zolotoj oven (1994), Ceny film. kritiků (1995) a Ruské nezávislé ceny Triumf (1995).

Mohli by vás také zajímat…