zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z rodiny řeckých přistěhovalců. Vystudovala umění na Boston University. Od poč. 60. let patří k významným divadelním herečkám. Vytvořila více než sto rolí na Broadwayi, na mimobroadwayských, regionálních a letních scénách.

Představila se mj. v hrách Petera Ustinova Kdo je kdo v pekle, Tennessee Williamse Noc leguánů a Sama Sheparda Prokletí hladovějící třídy. Je zakladatelkou bostonské scény The Charles Playhouse, kde také v letech 1956-60 působila.

Spolu s manželem, hercem Louisem Zorichem, od roku 1977 umělecky vedou Whole Theater v Montclair, New Jersey. O. D. se věnuje i divadelní režii a pedagogické činnosti. Učila herectví na New York University (NYU; 1967-70 a 1974-83) a na Yale University (1976).

Ve filmu účinkovala dlouhou dobu pouze ojediněle, teprve od pol. 80. let se před film. kamerou uplatňuje stále častěji. Značnou popularitu a uznání (Oscar 1987 a Zlatý glóbus 1987) jí přinesla postava matky Castoriniové v romantické komedii Pod vlivem úplňku (r. N. Jewison). Nejčastěji představuje na film. plátně matky hlavních hrdinů (mj. John a Mary, série filmů Kdopak to mluví).

Oživení její herecké kariéry v roce 1988 nepřímo napomohl také její bratranec Michael Dukakis, který kandidoval na prezidentský úřad.

V únoru 2001 se představila na jevišti londýnského Roayl Court Jerwood Theater v hlavní roli makedonské matky ve hře Timberlakea Wertenbakera Věrohodný svědek.

Se svým manželem byla oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 1996.

Mohli by vás také zajímat…