zavřít
Upravit životopis

Životopis

JUDr. Ondřej Havlín je český soudce a bývalý diplomat.

Profesní kariéra
Vystudoval práva a byl jmenován soudcem v době komunistického režimu.

Působení v diplomacii
V letech 1993 až 1998 působil jako český velvyslanec v Chorvatsku, kde čelil podezření, že protežoval ostravskou cestovní kancelář. Přesto byl v letech 1998 až 2000 českým velvyslancem v Bulharsku, odkud byl odvolán pro urážky hostitelské země a jeho představitele.

Působení v justici
Poté působil jako soudce Obvodního soudu pro Prahu 2. Jako předseda soudního senátu se podílel např. na odsouzení sochaře Pavla Opočenského, přičemž měl zneužité dívky, které v případu vypovídaly vyslýchat vulgárním způsobem. V únoru 2013 byla zveřejněna informace, že u majetkových trestných činů a případů v dopravě poškozené neinformoval o nařízení hlavního líčení, čímž je zkrátil o nárok připojit se k trestnímu řízení a domáhat se náhrady škody. Havlínovi za to hrozí kárná žaloba.

Obvinění z korupce
V únoru 2013 byl policií obviněn, že jako soudce minimálně v 17 případech přijal úplatek. Spolu s ním byl obviněn státní zástupce František Fiala, advokát Karel Matějka, jeho koncipient Boris Štefl a další dva mimo právní prostředí. Policie prověřuje také případ exiministra Zemanovy vlády Karla Březiny, kterého státní zástupce Richard Houdek vinil ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění v souvislosti s jeho působením v dozorčích radách firem, ale soud Březinu v listopadu 2011 osvobodil.

Rodina
Jeho manželka JUDr. Dita Havlínová také působí v justici jako náměstkyně na pražském státním zastupitelství. Jeho otec je bývalý tajemník ÚV KSČ.

Ondřej Havlín

62 let, diplomat, soudce