Orlando Bloom, miláček žen a dívek po celém světě, se narodil 13. ledna 1977 v anglické Canterbury. Matka Orlanda, Sonia Constance Josephine se narodila v indické Kalkatě. Jeho tatínkem byl politický aktivista za občanská práva v Jižní Africe,...

Životopis

Orlando Bloom, miláček žen a dívek po celém světě, se narodil 13. ledna 1977 v anglické Canterbury. Matka Orlanda, Sonia Constance Josephine se narodila v indické Kalkatě. Jeho tatínkem byl politický aktivista za občanská práva v Jižní Africe, spisovatel Harry Saul Bloom, který bohužel zemřel, když byly malému Orlandovi pouhé čtyři roky. Po jeho smrti se stal matčiným přítelem tehdejší rodinný přítel Colin Stone. Ve svých 13. letech se Orlando dozvěděl šokující zprávu. Jeho biologickým otcem není Harry Saul Bloom, ale právě současný nevlastní táta, Colin Stone, protože Harry nemohl mít děti.

Orlando má starší sestru, Samanthu Bloom, která si také zahrála v několika filmech. Bratrancem z matčiny strany je uznávaný fotograf Sebastian Copeland.

Bloom chodil na základní školu St Peter's Methodist a následně na soukromou školu King´s School odkud přešel na další školu, tentokráte St Edmund's School. Během školních let a studií to neměl dvakrát jednoduché, jelikož trpí dyslexií. To byl také důvod, proč jeho maminka chtěla, aby studoval umění a drama. Jeho talentu si všiml herec Richard Sieben, na jehož popud odjel v letech 1992-1993 na dvouletý kurz do Londýna, kde na škole Fine Arts College studoval drama, fotografování a sochařství. Začal také hrát v divadle National Youth Theatre, kde odehrál celkem dvě sezóny. To mu pomohlo k získání stipendia na British American Drama Academy. Následně jej čekala první televizní role v jedné z epizod v detektivním seriálu Vraždy v Midsomeru. Svůj filmový debut v životopisném dramatu Oscar Wilde, si odbyl již před nástupem na londýnskou univerzitu Guildhall School of Music and Drama, kde studoval herectví do roku 1999.

Vztahy a rodina
Od roku 2003 do roku 2006 byla jeho vyvolená americká herečka a modelka Kate Bosworthová, která si zahrála např. Lois Laneovou ve filmu Superman se vrací. V roce 2010 skočil do chomoutu se známou topmodelkou Mirandou Kerr a hned začátkem roku 2011 se jim narodil syn Flynn. Manželství vydrželo do roku 2013. V březnu 2016 se jeho partnerkou stala zpěvačka Katy Perry. Vztah se, kvůli rozdílným názorům na budoucnost, rozpadl po roce. Dvojice se ale nadále stýká a v březnu roku 2018 společně navštívili také Prahu.

Zajímavosti
V roce 2002 jej Teen People magazín vybral jako jednu z 25 nejžhavějších hvězd do 25 let. Ve stejném roce získal ocenění Empire Awards v kategorii Nejlepší debut.
Během natáčení Pána prstenů se naučil surfovat.
Roku 2004 a 2006 jej některé magazíny označili za jednoho z nejkrásnějších lidí světa.
Orlando bývával vegetarián. Maso začal opět jíst při natáčení Pána Prstenů.
Od roku 2009 je velvyslancem dobré vůle UNICEF.
Sám o sobě tvrdí, že je velký nešika, protože si při nejrůznějších aktivitách a sportech zlomil a rozbil snad vše, co jde.
V roce 2009 čtveřice teenegarů z jeho hollywoodského domu ukradla věci za půl milionu dolarů. Většina byla ale nalezena.
2. dubna 2014 získal hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy, umístěnou na 6927 Hollywood Boulevard.
Začátkem roku 2020 šokoval fanoušky v naší republice, když se přijel podívat na hokejový zápas do Kladna a fandit Rytířům. Přijel hlavně kvůli legendárnímu Jaromíru Jágrovi.

1997 - 2002 - Jak Orlando Bloom prorazil ve filmu a stal se milovníkem fanynek
Na filmovém plátně debutoval již v roce 1997 v životopisném filmu o britském dramatikovi a spisovateli, Oscar Wilde (rež. Brian Gilbert).

V roce 1999, jen pouhé dva dny po absolvování školy Guildhall, se zúčastnil konkurzu na roli Faramira v Jacksonově úspěšné trilogii Pán Prstenů. Postava Faramira se poprvé objeví až ve filmu Pán Prstenů: Dvě věže. Režisér byl z Orlanda nadšený a chtěl jej obsadit již do první části trilogie, proto mu nabídl namísto role Faramira, jednu z hlavních rolí, elfa Legolase. Do světa slavných tak Bloom vstoupil vskutku mílovými kroky. Před natáčením se ale musel naučit zacházet s noži, jezdit na koni a na kánoi a také střílet z luku. Přestože při natáčení jedné scény spadl z koně a zlomil si žebro, brzy se zotavil a pokračoval v natáčení. V roce 2001 se pak celému světu představil jako princ sindarských elfů z Lesní říše v Temném hvozdu, Legolas. Rázem po něm začaly šílet milióny dívek z celého světa. Stejného roku se tato nově objevená herecká superstar objevuje v neméně úspěšném válečném dramatu Černý jestřáb sestřelen (rež. Ridley Scott), pojednávajícím o části elitní jednotky americké armády, která byla v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu. Pečlivě naplánovaná mise, ale selže a její účastníci umírají v těžkém boji proti přesile.

Rok 2002 patří druhému pokračování Pána prstenů, s podtitulem Dvě věže, ve kterém pokračuje nebezpečné putování, jehož cílem je zničení prokletého prstenu. Trilogie se uzavírá o rok později, v roce 2003 ve filmu, který dostal název Pán prstenů: Návrat krále, ve kterém nadešel čas rozhodující bitvy o přežití Středozemě. Celé herecké obsazení Pána prstenů bylo tři roky po sobě nominováno na cenu Nejlepší soubor v soutěži Screen Actors Guild Awards. Ocenění se nakonec dočkali za poslední díl trilogie, Návrat krále. Sám Bloom získal několik dalších ocenění, např. European Film Awards, Hollywood Festival Award, Empire Awards, či Teen Choice Awards.

2003 - 2012 - Další obrovské role, které posunují Orlanda kupředu
Velké popularity Orlanda Blooma se rozhodl využít také režisér Gore Verbinski a nabídl mu další životní šanci, která se neodmítá. Roli Will Turnera ve filmové sérii Piráti z Karibiku. Roku 2003 se tak po boku Jacka Sparrowa nalodí na nejrychlejší loď britské flotily, aby absolvoval odvážnou výpravu za záchranou okouzlující Elizabeth Swann a ukradené Černé perly ve filmu s názvem Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly. Posledním snímkem, ve kterém byl roku 2003 k vidění, je akční dobrodružný western, Ned Kelly (rež. Gregor Jordan). Film vypráví pravdivý příběh jednoho z nejznámějších lidí mimo zákon Neda Kellyho. Kromě Orlanda ve filmu září také tragický zesnulý Heath Ledger, či hvězdná Naomi Watts.

Další obrovskou hereckou příležitost dostal hned roku 2004, kdy jej režisér Wolfgang Petersen obsadil do roli prince Parise ve filmu o legendární Trojské válce, Trója. Právě Paris, se kterým utekla nejkrásnější žena světa Helena, byl příčinou války, která vedla až ke zničení Tróji. Roli nejlepšího válečníka světa Achilla, si tu zahrál Brad Pitt, hlavního trojského hrdiny Hektora pak ztvárnil australský herec Eric Bana. Kromě filmu o Trojské válce si roku 2004 Bloom zahrál také v kriminálním dramatu Ztracený ráj (rež. Frank E. Flowers). Roli nové britské boxerské naděje, která se doslova přes noc stane sex-symbolem, si zahrál v komedii Calcium Kid (rež. Alex De Rakoff).

Další zajímavou roli získává hned roku 2005. Režisér Ridley Scott, který jej již dříve obsadil do hitu Černý jestřáb sestřelen, mu tentokráte svěřil roli mladého rytíře Baliana v historické válečné akčňárně Království nebeské. Tato role mu vynesla European Film Awards v kategorii Nejlepší herec podle diváků. Druhým a posledním snímkem roku 2005 je romantická komedie Elizabethtown (rež. Cameron Crowe), ve které se Orlando v kůži Drewa Baylora přišel o práci, přítelkyni a jeho život se ocitl v troskách.

Hned roku 2006 si zahrál v komedii Láska a jiné pohromy (rež. Alek Keshishian). Mnohem výraznější rolí toho roku bylo dobrodružné a velkolepé pokračování filmového hitu z roku 2003, Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (rež. Gore Verbinski). Také roku 2007 Orlanda Blooma jako Willa Turnera vyslal režisér na další dobrodružnou plavbu. Tentokráte se ve filmu Piráti z Karibiku: Na konci světa, plaví na dálný východ, aby našel magické mapy a zachránil svého přítele Jacka Sparrowa. Rok 2008 si pak Bloom do filmografie připisuje film New Yorku, miluji Tě!, který je natočen pod taktovkou mnoha režisérů a líčí pohled na toto světové velkoměsto nejrůznějšími způsoby lásky. O dva roky později, tedy v roce 2010 hraje ve dvou, ne moc úspěšných filmech. Prvním je drama Mocná síla soucitu (rež. Mark Ruffalo), které líčí, jak se změní život ochrnutého DJ, když nečekaně objeví sílu duchovna a jeho léčebné dopady. Druhým je pak drama Hlavní třída (rež. John Doyle) pojednávající o malém venkovském městečku, které pomaličku upadá v zapomnění.

Roku 2011 se stává zrádným vévodou z Buckinghamu v novém zpracování Tří mušketýrů (rež. Paul W. S. Anderson), jehož plány a intriky se snaží překazit čtyři hlavní hrdinové. V psychologickém thrilleru Dobrý doktor (rež. Lance Daly) si střihl hlavní roli Dr. Blaka, který trpí osamělostí a má neustálé rozepře s personálem. Jednou se ale setká s krásnou pacientkou a je ochoten udělat cokoli proto, aby zůstala v jeho péči.

2013 - současnost - Po dlouhých deseti letech se vrací do své nejslavnější role, elfa Legolase
Rok 2013 odstartoval rolí detektiva, který se po boku kolegy Foresta Whitakera vydává po stopách vraha mladé dívky v dramatickém thrilleru Zulu (rež. Jérôme Salle). Na archivních záběrech byl k vidění v životopisném krimi Bling Ring: Jako VIPky (rež. Sofia Coppola).

Neskutečné kousky, popírající všechny přírodní zákony, předvádí v nejočekávanějším filmu roku 2013, Hobit: Smakova dračí poušť (rež. Peter Jackson), který je druhou částí trilogie Hobit, dějově předsazené před Pána Prstenů. Zde se Orlando Bloom po deseti letech znovu objevuje jako Legolas a pomotává hlavu fanynkám z celého světa. Elf Legolas samozřejmě nechybí ani ve velkém finále fantasy trilogie, Hobit: Bitva pěti armád, které se fanoušci dočkali v roce 2014. Ve stejném roce ztvárňuje kromě Legolase, také Romea v romantickém snímku Romeo and Juliet (rež. Dony Roy King). Juliet si tu zahrála ne moc známá herečka z New Yorku, Condola Rashad. Roku 2015 pak hraje pouze v dramatu Hledači ohně (rež. Joe Swanberg).

Rok 2017 je, co se do počtu Orlandova filmového obsazení týče, tím nejplodnějším v jeho kariéře. Režiséři jej obsadili celkem do 5 filmových kousků. Odstartoval jej akčním thrillerem V utajení (rež. Michael Apted), kde si zahrál zápornou roli Agenta CIA, Jacka Alcottu. Ve sportovní komedii Tour de doping (rež. Jake Szymanski) si zahrál jak jinak, než roli závodníka na kole. Následovalo drama Romans (rež. Ludwig Shammasian, Paul Shammasian) a dobrodružné krimi Ji zhi zhui ji (rež. Charles Martin) pojednávající o společnosti, která se specializuje na převoz vzácných děl, které jim sem tam někdo ukradne. Nejvýraznějším filmem roku 2017 bylo další pokračování pirátů, Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (rež. Joachim Rønning, Espen Sandberg). Po deseti letech si tak znovu zahrál Willa Turnera. V roce 2019 se stal hlavní hvězdou mysteriózního fantasy seriálu Carnival Row, který pojednává o kontinentu zvaném Tirnanoc, kde žily víly.

V roce 2020 hrál ve válečném dramatu podle skutečné události The Outpost (rež. Rod Lurie). Film se odehrává na amerických vojenských základnách v Severním Afghánistánu, které armáda USA vybudovala v roce 2006.

Budoucí filmy
Zatim je ohlášen pouze jediný film, ve kterém fanoušci uvidí Orlanda Blooma a tím je thriller Icarus Factor (Roger Donaldson)