zavřít
upravit profil

malíř, scénograf

narozen: 1923 Stará Plesná, Ostrava, Československo  † 1998 Berlín, Německo

Upravit životopis

Životopis

Otakar Schindler, narozený roku 1923 ve Staré Plesné, v Ostravě, je český malíř a scénograf.

Těsně po válce na sebe upozornil Otakar Schindler založením ostravského amatérského divadla Kytice, v roce 1955 přejmenovaného na profesionální scénu Divadla Petra Bezruče. Když v roce 1959 do Ostravy přišla skupina absolventů pražské DAMU s režisérem Janem Kačerem, Schindler se umělecky vypracoval a byl pak najímán jako scénograf divadly v O stravě, Praze, Brně, ale i v Liberci, Chebu a Plzni.
Od roku 1975 natrvalo přešel do pražského Realistického divadla, kde vytvořil úspěšný tandem s režisérem Lubošem Pistoriem.

Ve svých scénách a kostýmech vytvářel překvapivé surrealistické koláže, v nichž využíval fragmenty již nepotřebných předmětů, které nacházel na smetišti nebo v rekvizitárnách divadel. Tímto způsobem se snažil propojit svět divadelní hry se světem současnosti.

Mezi jeho nejznámější scénografie patřila Nezvalova „Schovávaná na schodech“ (Divadlo P. Bezruče Ostrava, 1964, Kačer), Čechovův „Racek“ (Činoherní klub Praha, 1975, Kačer) a Giraudouxova „Ondina“ (Realistické divadlo Praha, 1982, Pistorius).

Do roku 1968 se podílel na 50 televizních inscenacích, vytvořil 15 výprav pro loutková divadla a vystavoval v mnoha zemích Evropy. Kromě scénografie se zabýval i malováním.

Ve Staré Plesné dodnes stojí hájovna č. p. 87/91, v níž se Otakar Schindler narodil.

Otakar Schindler

75 let, malíř, scénograf