zavřít
Upravit životopis

Životopis

Paul Giamatti je synem bývalého prezidenta Národní baseballové ligy Barta Giamattiho a herečky Toni Smithové. Jeho starší bratr Marcus je také hercem. Paul Giamatti vystudoval angličtinu a drama na Yale University a jako herec začínal na regionálních divadelních scénách (Seattle, San Diego, Williamstown). Později se prosadil na Broadwayi (mj. Popelář přichází, Tři sestry, Arcadia, Racing Demon). Ve filmu na sebe poprvé upozornil úlohou ambiciózního programového ředitele rozhlasové stanice NBC Kennyho Rushtona v životopisné komedii o Howardu Sternovi, nazvané Soukromé neřesti (r. B. Thomasová).

Vytvořil další výrazné epizodní role, např. chápavého hotelového sluhu Richarda v komedii Svatba mého nejlepšího přítele (r. P. J. Hogan), vedoucího TV štábu v satirické komedii Truman Show (r. P. Weir), seržanta Hilla ve válečném dramatu Zachraňte vojína Ryana (r. S. Spielberg) nebo informátora Rudyho v kriminálním thrilleru Vyjednavač (r. F. G. Gray).

Jeho největší film. rolí je Bob Zmuda, spolupracovník legendárního TV komika Andyho Kaufmana (Jim Carrey), v životopisném snímku Muž na Měsíci (r. M. Forman). Jako host se objevil v kriminálních TV seriálech NYPD Blue (Policie - New York - ČTV) a Homicide: Life on the Street (Vražda: Život na ulici).

V roce 2004 si zahrál ve filmu Alexandera Paynea Bokovka, který se dočkal mimořádného úspěchu u filmové kritiky. Úspěchu se dočkal i sám Giamatti, který za svůj herecký výkon získal ceny Independent Spirit Award a New York Film Critics Circle Award a byl nominován na Zlatý glóbus. Roku 2006 natáčel v Praze snímek Neila Burgera Iluzionista, v němž se objevil po boku Edwarda Nortona.

Ve stejném roce se objevil ve snímku The Hawk is Dying a v animovaném filmu Ant Bully, ve kterém propůjčí svůj hlas jedné z titulních postav. V roce 2005 si zahrál ve filmu Těžká váha (režie Ron Howard). Jako dabér se dále podílel např. na filmu Roboti (2005). Roku 2004 se dočkal nadšených kritik za svůj herecký výkon ve filmu American Splendor, za nějž byl nominován na cenu Independent Spirit Award a od organizace National Board of Review obdržel cenu za herecký průlom roku.

Mohli by vás také zajímat…