zavřít
Upravit životopis

Životopis

Paul Greengrass je veteránem britské televizní, divadelní a filmové tvorby. V roce 2002 natočil snímek v dokumentárním stylu Krvavá neděle, pojednávající o pochodu za lidská práva v Severním Irsku, který v roce 1972 skončil 13 úmrtími. Mezi ocenění, která mu film přinesl, patří Zlatý medvěd z MFF v Berlíně, World Cinema Audience Award z filmového festivalu Sundance a cena pro nejlepšího režiséra z British Independent Film Awards.

Jeho film Bournův mýtus (2004), utržil během premiérového víkendu v Americe přes 50 milionů dolarů a celkem na území USA vydělal přes 175 milionů. Mezi jeho další filmy patří Omagh (scénář; ocenění BAFTA pro nejlepší drama), The Murder of Stephen Lawrence (režie, scénář; cena BAFTA pro nejlepší televizní film, zvláštní cena poroty na televizním festivalu BANFF), The Fix (režie, scénář), Teorie létání (režie; cena pro nejlepší zahraniční film na MFF v Bruselu) a Resurrected (režie; dvě ocenění na MFF v Berlíně).

Greengrass má na kontě také spoustu dokumentárních filmů, mj. oficiální dokument o gigantické humanitární akci Live Aid s názvem Food, Trucks and Rock and Roll. Kariéru začal v investigativním pořadu World in Action, za nějž získal svou první cenu BAFTA. Spolu s Peterem Wrightem také napsal kontroverzní bestseller Spycatcher.

V roce 2006 přišel do kin snímek Let číslo 93 (United 93), ve kterém se Paul Greengrass zaměřil na události ze dne, který navždy změnil celý svět. Film Let číslo 93 je strhujícím a provokativním dramatem, vyprávějícím příběh pasažérů, posádky a letových dispečerů, jenž se stali přímými svědky únosu čtvrtého letadla v den nejhoršího teroristického útoku v dějinách Ameriky.

Mohli by vás také zajímat…