zavřít
Upravit životopis

Životopis

Paul Francis Kossoff byl rockový kytarista známý jako člen skupiny Free.

Začátky
Kossoff byl synem známého britského herce Davida Kossoffa. Začal svou hudební kariéru v polovině 60. let a jeho první profesionální vystoupení bylo s Black Cat Bones, společně s bubeníkem Simonem Kirkem. Black Cat Bones několikrát vystupovali jako předskupina Fleetwood Mac a Peter Green (kytarista Fleetwood Mac) společně s Kossoffem jamoval a trávil hodiny diskusemi o hraní blues a bluesových hudebnících. S Black Cat Bones též hrál příležitostný koncertní pianista Champion Jack Dupree. Jak Kossoff tak Kirke pak hráli na jeho albu When You Feel the Feeling....

Free
V dubnu 1968 se oba dali dohromady s Paulem Rodgersem (zpěv) a Andy Fraserem (baskytara) a založili skupinu Free. Během dvou let absolvovali "tranzitní" turné a nahráli dvě alba: Tons of Sobs (1968) a Free (1969). Obě alba byla ovlivněna blues a soulem, styly které byly v kontrastu k jejich tehdejšímu progressive rockovému založení.

Úspěch přišel v roce 1970, kdy jejich třetí album, Fire and Water (1970), přineslo ohromný hit "All Right Now". Skupina hrála na festivalu Isle of Wight a jejich vystoupení přineslo ovace jak obecenstva tak i kritiků. Následovala vyprodaná turné (Spojené království, Evropa a Japonsko), ale po vydání dalšího alba, Highway (1970), existence skupiny spěla k jejímu konci. Živé album Free Live, nahrané v roce 1970, bylo vydáno v roce 1971 jako "rozlučkové". Zatímco Rodgers a Fraser se věnovali svým neúspěšným sólovým projektům, Kossoff a Kirke se spojili s texaským klávesistou John "Rabbit" Bundrickem a japonským baskytaristou Tetsu Yamauchiim a v roce 1971 vydali album Kossoff, Kirke, Tetsu and Rabbit.

Free se reformovali a vydali album Free At Last (1972). Po vydání tohoto alba se Fraser rozhodl skončit a založit skupinu Sharks. Free, Tetsu a Rabbit pak ještě vydali album Heartbreaker (1973) a potom se skupina rozpadla.

Mohli by vás také zajímat…