zavřít
upravit profil

herec

narozen: 21. 1. 1922 Hurstpierpoint, Sussex, Velká Británie  † West Sussex, England, UK

Upravit životopis

Životopis

Jeho otec byl ředitelem školy. Herecké vzdělání získal v londýnském Mask Theatre School, 1944 zahájil svou profesionální kariéru u Sira Barryho Jacksona v Birmingham Repertory Theatre a o dva roky později byl angažován režisérem Peterem Brookem do Stratfordu.

Rychle se prosadil jako charakterní herec zejména v klasickém repertoáru; neomezoval se však pouze na Shakespearova dramata (Hamlet, Macbeth, Král Lear, Richard II., Othello, Bouře aj.), slavil úspěchy také v Čechovově dramatu Strýček Váňa a v dílech moderních autorů (mj. Shafferův Amadeus, Osbornův Hotel v Amsterdamu, Dyerovo Schodiště).

Jeho nejznámější úlohou se stala postava anglického racionalistického filozofa a státníka Thomase Morea, za jejíž ztvárnění v broadwayské inscenaci hry Roberta Bolta Člověk pro každé počasí získal cenu Tony 1962. Neméně působivě ji hrál ve stejnojmenné film. verzi (r. F. Zinnemann), za což byl poctěn Oscarem 1966 a cenou BAFTA 1966.

Mezi nominované kandidáty na Oscara se dostal znovu až 1995, kdy byl na něho navržen (+ na cenu BAFTA 1995) za vedlejší roli starého spisovatele Marka van Dorena, jehož protřelý vzdělaný syn (R. Fiennes) se nechá zneužít k podvodům při populární TV soutěži, v dramatu Otázky a odpovědi (r. R. Redford).

Bezúspěšně se ucházel o Zlatý glóbus 1996 vedlejší úlohou nemilosrdného soudce Danfortha ve film. přepisu dramatu Arthura Millera Čarodějky ze Salemu (r. N. Hytner). Vedle své bohaté divadelní činnosti vystupuje příležitostně také ve filmu a v TV, kde se uplatňuje zejména v dílech s historickou tematikou a v adaptacích známých literárních a dramatických předloh (Hamlet, Král Lear, Úkryt Anne Frankové, Anna Karenina, Jindřich V., Utz).

Titulní úloha v půlhodinové TV hře Aluna Owena Emlyn, uváděné v USA s dalšími Owenovými texty jako trilogie pod názvem Samec, mu vynesla cenu Emmy 1969. Zá zásluhy o divadlo byl v roce 1956 jmenován Komandérem britského impéria. V letech 1966-68 byl jedním z ředitelů Royal Shakespeare Company.

V létě 1991 pobýval v Praze u příležitosti natáčení film. připisu románu Bruce Chatwina Utz (r. G. Sluizer), v němž vytvořil roli českého doktora Václava Orlíka, blízkého přítele nešťastného sběratele porcelánu (Armin Mueller-Stahl). Od 1944 byl ženatý s herečkou Joy Parkerovou.

Mohli by vás také zajímat…