zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pavel Patera je bývalý český profesionální lední hokejový útočník, olympijský vítěz, čtyřnásobný mistr světa, mistr tří lig (české v klubu HC Vsetín, ruské v klubu Avangard Omsk a švédské v klubu Färjestads BK). Po sezóně 2014/2015 ukončil sportovní kariéru.

Je členem Klubu hokejových střelců deníku Sport a Síně slávy českého hokeje. V minulosti byl součástí proslulé kladenské útočné řady zvané „Blue Line“ společně s Martinem Procházkou a Otakarem Vejvodou.

Reprezentační kariéra
Pavel Patera odehrál za reprezentaci 197 utkání a vstřelil 48 branek, je vítězem Zimních olympijských her 1998, světovým šampionem z mistrovství světa ve Vídni 1996, v Lillehammeru 1999, v Petrohradě 2000 a v Norimberku 2001 a bronzovým medailistou z mistrovství světa v letech 1997 a 1998.

Na Mistrovství světa v roce 1996 hrál v útoku s Martinem Procházkou a Otakarem Vejvodou. Ve finále proti Kanadě přihrál Procházkovi na vítězný gól v čase 59:41.

V roce 1997 na Mistrovství světa v Helsinkách s Martinem Procházkou a Vladimírem Vůjtkem na křídlech tvořil nejproduktivnější útok turnaje.

Olympijský turnaj v Naganu v roce 1998 hrál v útoku s levým křídlem Martinem Procházkou. Na pravém křídle Paterova útoku nastupoval v základní skupině Jan Čaloun a ve vyřazovací části Milan Hejduk. Ve vítězném semifinále proti Kanadě Pavel Patera přihrál na český gól Jiřímu Šlégrovi a ve finále proti Rusku přihrál na vítězný gól Petra Svobody.

Ve finále Mistrovství světa v roce 2001 přihrál na vítězný gól Davidu Moravcovi.