zavřít
Upravit životopis

Životopis

prim. MUDr. PAVEL STODŮLKA, Ph.D., FEBOS-CR je český lékař specializující se na oční chirurgii. Ve Zlíně založil v roce 2003 oční kliniku GEMINI, největší soukromou oční kliniku v Česku, která má dnes 11 poboček v ČR a v Rakousku. Dále ve Zlíně založil výzkumné centrum pro oční chirurgii. Jeho pacienty byli například Tomáš Baťa jr., který za ním do Zlína přiletěl na operaci svých očí z Toronta (Dr. Stodůlka operoval celkem 6 členů rodiny Baťů), dále také exprezident Václav Klaus, Lucie Bílá a další.

Absolvoval s vyznamenáním a pochvalou rektora Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 1992 složil atestaci I. stupně a v r. 1996 atestaci II. st. v oftalmologii. V r. 2000 získal na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové titul Ph.D. V r. 2017 získal jako první oční lékař v Česku a Rakousku evropský odborný titul FEBOS-CR.

Kromě lékařské praxe vyučuje na Karlově Univerzitě v Praze a přednáší pravidelně na mezinárodních očních kongresech, kde přednesl přes 900 odborných přednášek. Dále vyučuje na kurzech pro zahraniční oční lékaře. Má na svém kontě mnoho odborných publikací. Je známým inovátorem v oční chirurgii, provedl celou řadu očních operací jako první v ČR a několik jako první na světě. Jako první český oční lékař se stal členem výboru odborných společností AECOS = Americko-evropský kongres oční chirurgie a ESCRS = Evropská společnost kataraktových a refrakčních chirurgů. Je organizátorem a prezidentem Zlínského a Pražského očního festivalu, na nichž se setkávají čeští i zahraniční oční lékaři. Pravidelně se umisťuje v žebříčku nejlepších očních lékařů Rakouska.

Mezi jeho koníčky patří hlavně sporty – lyžování, snowboarding, skialpinismus, cyklistika nebo jízda na motorovém surfu. Je ženatý a má dvě děti.

Ve volbách do Senátu PČR v roce 2020 kandiduje s č. 2 jako nestranný kandidát za hnutí Nezávislí v obvodu č. 78 – Zlín.



Ocenění:

2005 – Osobnost Zlínského kraje

2007 – Cena města Zlína – za práci v oboru očního lékařství

2008 – Záslužné vyznamenání Zlínského kraje II. stupně – za rozvoj oftalmologie

2011 – Lékař roku 2010 (Jeseniova cena) – anketa Unie pacientů

2012 – Stříbrná medaile Senátu ČR – za zásluhy o rozvoj oční chirurgie a dlouholetý přínos oční medicíně

2014 – EY Podnikatel roku 2014 Zlínského kraje

2016 – vyznamenání Palackého Univerzity za reprezentaci univerzity v ČR i v zahraničí

2020 - znovu obhájil titul nejoblíbenějšího lékaře v Rakousku

a celá řada mezinárodních odborných ocenění včetně cen za inovace v oční chirurgii.