zavřít
Upravit životopis

Životopis

Milovníci kouzelného sitcomu o rozvětvené rodině Lambertů, potažmo Fosterů – KROK ZA KROKEM (v originále STEP BY STEP) si jistě vybaví bodrou, ale přesto dobráckou maminku Carol Lambertové – Ivy Bakerovou. Objevila se bohužel jen v první řadě seriálového sitcomu. V českém znění z jejích úst promlouvala herečka Miriam Kantorková, na obrazovce jsme mohli vidět Američanku Peggy Rea, která zůstává filmovými životopisci poněkud opomíjena. Co tedy o Peggy Rea vlastně víme?

Popravdě řečeno, není toho mnoho. O Peggy Rea na internetové síti naleznete jen drobné střípky informací. Na svět přišla 31. března roku 1921 v Los Angeles. Stát se herečkou zřejmě nebyla prvotní touhla mladé dívky, neboť původně pracovala jako sekretářka. Jejím zaměstnavatelem byl Arthur Freed (1894 – 1973), producent ze studia MGM. Možná právě práce mezi filmovými hvězdami zlákala mladou Peggy, aby se i ona pokusila o vlastní hereckou dráhu. Před kamerou debutovala roku 1953, nešlo však o film, nýbrž o televizní seriál I LOVE LUCY.

V průběhu 50. a 60. let se Peggy objevuje před kamerou převážně právě v televizi, natáčí seriály a její role postupně dostávají více prostoru. Velkou příležitost dostala v seriálu HAVE GUN – WILL TRAVEL, který se natáčel v letech 1957 – 1963. Na počátku 70. let se též objevila v seriálu BONANZA a v dalším televizním projektu GUNSMOKE.

Ve filmu se objevila Peggy Rea jen velmi zřídka, výjimkou je např. snímek WIN, PLACE OR STEAL z roku 1975. V této komedii ztvárnila vedlejší postavu jménem Josephine. V letech 1978 – 1981 je natáčen seriál THE WALTONS, kde hraje postavu Rose Burtonové. Její zcela posledním účinkováním před kamerou byla role Jean Kellyové v seriálu GRACE UNDER FIRE, natáčeném v letech 1993 – 1998.

Peggy Rea byla známá svou korpulentnější postavou a tak neprošla klasickým vývojem éterické filmové krásky k rolím starších žen, ale spíš ztvárňovala již od počátku různé maminky, babičky či rázné hospodyně. O jejím soukromém životě nemáme žádné informace, není známo nic o možném manželství a potomcích. Světem probleskla až zpráva o jejím skonu. Ve věku nedožitých 90 let zemřela Peggy Rea 5. února roku 2011 v Toluca Lake v Kalifornii. Důvodem jejího skonu byly komplikace spojené se selháním srdce.

Mohli by vás také zajímat…