zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je známým divadelním hercem; dlouho působil v Royal Shakespeare Company (mj. Sen noci svatojánské, Macbeth, Král Lear, Zkrocení zlé ženy). Ve filmu se příležitostně objevoval od pol. 70. let, ale výrazněji se prosadil až v 90. letech.

Jeho nejlepší film. úlohou, za niž byl nominován na Oscara 1993, je skutečná postava irského katolíka Giuseppeho Conlona, zásadového otce, který sdílí až do své smrti vězeňskou celu se svým lehkovážným synem (Daniel Day-Lewis), odsouzeným za údajnou teroristickou činnost, v politickém dramatu Ve jménu otce (r. J. Sheridan).

Z jeho dalších rolí vynikají gangsterský právník Kobayashi v kriminálním thrilleru Obvyklí podezřelí (r. B. Singer), podivínský mnich Gilbert v pohádce Dračí srdce (r. R. Cohen), otec Lorenzo v moderní adaptaci Shakespearova dramatu Romeo a Julie (r. B. Luhrmann) a pijácký farmář Jones v dramatu podle slavné Orwellovy alegorické politické satiry Farma zvířat (r. J. Stephenson). Od druhé pol. 80. let také hostuje v TV, např. v seriálech Boon a The Bill (Poldové - ČTV).

Mezi jeho další filmy patří Ostrovní zprávy, Ztracený svět: Jurský park, Blázni k pronajmutí, Mezi cizinci, The Limit nebo Temné vody.

Mohli by vás také zajímat…