zavřít
Upravit životopis

Životopis

Absolvoval Glasgow University a jako herec začínal v místních divadelních souborech, mj. u Wildcat Theatre Company. Ve filmu a v TV se uplatnil až od poč. 90. let. Vytvořil menší, ale výrazné úlohy ve dvou skotských kultovních filmech Dannyho Boylea: gangster Andy v tragikomedii Mělký hrob a drogový dealer Swanney v černé komedii Trainspotting.

Avšak opravdový průlom pro něho znamenala až titulní postava alkoholického fotbalového trenéra Joe Kavanagha, jenž se pokusí dostat bývalého narkomana (David McKay) a jeho rodinu ze spárů drogového překupníka (David Hayman), v dramatu Jmenuji se Joe (r. K. Loach). Za ni obdržel řadu ocenění (mj. Cena za herecký výkon na MFF v Cannes 1998, Cena londýnských film. kritiků pro nového herce, nominace na Evropskou film. cenu 1998 a na Britskou nezávislou cenu).

Už od počátkem své kariéry toužil po tom, aby mohl režírovat. Zkušenosti získal při realizaci několika epizod TV seriálu z nemocničního prostředí Cardiac Arrest (1994-96, Srdeční zástava). Natočil rovněž tři krátké autorské filmy - Close (Blízko), Good Day for the Bad Guys (1995, Dobrý den pro zlosyny), v němž také hrál, a na několika festivalech oceněný Fridge (1995, Lednička).

V celovečerní hrané tvorbě debutoval autorským filmem o čtyřech dospělých sourozencích, kteří se sejdou na matčině pohřbu, Sirotci (Velká cena na MFF v Paříži, nominace na Britskou nezávislou cenu za scénář). Skutečnými lidskými osudy z Irska v pol. 60. let 20. století byl inspirován jeho další film, sociální drama tří dívek Padlé ženy (Zlatý lev na MFF v Benátkách 2003).

Peter Mullan

60 let, herec, scénárista, režisér, producent

Mohli by vás také zajímat…