zavřít
Upravit životopis

Životopis

Zpěvák, skladatel a textař Peter Nagy na sebe upozornil poprvé písní Profesor Indigo, která v tehdejších TV a rádiových hitparádách vystřelila z nuly na první místa.

Peter Nagy využil této šance a zájmu publika (v roce 1983 poskočil v československém zlatém slavíkovi ze 48. místa na místo 4. a v tom samém roce získal Zlatého Diskoslavíka hlasováním lidí z 50-ti pražských diskoték) a hned po skončení povinné vojenské služby založil doprovodnou kapelu INDIGO.

Už od začátku vyprodával sportovní haly. Patří ke generaci československých itnterpretů tzv. zlaté éry (Elán, Žbirka a Müller). Jeho hity jako Kristínka iba spí, Chráň svoje bláznovstvá, Láska je tu s nami, Poďme sa zachrániť, So mnou nikdy nezostarneš, Sme svoji, Aj tak sme frajeri, patří nejen ke generační výpovědi jeho vrstevníků, ale i k oblíbeným písním mladší generace, a to díky soukromým rozhlasovým stanicím. Peterovy písničky stále patří k základu hudebního vysílání současných rádií.

Peter se svojí skupinou INDIGO nahárl 17 alb, které vždy patřily k neprodávanějším titulům na hudebním trhu ( alba Chráň svoje bláznovstvá se prodalo 480 tisíc nosičů a alba Mne sa neschováš až 600 tisíc nosičů).

Peter získal v hlasování ankety Zlatý slavík 2xbronz, 1xstříbro a v roce 1985 titul Zlatý slavík. Před třemi lety Peter oživil po sedmileté pauze jméno INDIGO a postavil nové obsazení z nových tváří. V současnosti tato doprovodná kapela hraje více rockověji. Její zvuk je postavený na kytarách, přičemž je zachovaný typický zvuk jeho písniček.

V roce 2004 oslavil Peter Nagy 20. výročí svého profesionálního působení na česko-slovenské scéně pop-music. Při této příležitosti pořádala Agentura PART, a.s. ve velkém sále Lucerny koncert Petera Nagyho a skupiny Indigo. Koncert ozdobili svými hity i exkluzivní hosté a kamarádi. Pozvání přijali Jožo Ráž, Vašo Patejdl, Janek Ledecký, se kterými Peter nazpíval známé duety Psy sa bránia útokom, Motýle zblízka a Někdy je smích, někdy je pláč. Již dříve bylo tradicí, že Peter se svojí skupinou INDIGO pořádal koncerty právě v pražské Lucerně vždy k výročí založení skupiny.

Mohli by vás také zajímat…