zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jako syn vojenského pilota se od dětství věnoval sportu a jazzové hudbě, kterou také jako trumpetista aktivně provozoval. Nejprve studoval hudbu na North Texas State University, ale posléze přestoupil na dramatické umění. V roce 1972 absolvoval odbornou hereckou průpravu u Uty Hagenové na American Academy of Dramatic Art v New Yorku, kde se také stal členem proslulého Actors Studia.

Na Broadwayi se poprvé představil 1972 rolí slepého vietnamského veterána ve hře Davida Rabeho Sticks and Bones. Mnohem více však působil na mimobroadwayských scénách, kde hrál mj. v Shakespearově Macbethovi (1974) nebo po boku Mandyho Patinkina ve válečných dramatech Thomase Babea Rebelantky (1976) a D. Rabea Ztroskotanci (1976). Po zkušenostech v TV debutoval úlohou zdrženlivého muže zákona jménem Joe Lefors, pronásledujícího dva proslulé bandity (Tom Berenger a William Katt), v ironické komedii z Divokého západu Butch a Sundance: První dny (r. R. Lester).

Romantičtější polohu svého herectví si osvěžil v úlohách manželů hlavních hrdinek (Tak mi řekni, co chceš a Střílejte na měsíc). Výrazně na sebe upozornil titulním partem superhrdiny, který prokazuje své schopnosti jako neurochirurg, fyzik, automobilový závodník a rockový hudebník, ve film. parodii Dobrodružství Buckaroo Banzai napříč osmou dimenzí (r. D. W. Richter).

Mezinárodního věhlasu však dosáhl až postavou drsného policisty Murphyho, přetvořeného posléze na nepřemožitelného robota s lidským mozkem, který jako uniformovaný ochránce zákona bojuje v Detroitu proti zlu a zločinnosti, jak o tom pojednávají kriminální sci-fi thrillery RoboCop (r. P. Verhoeven) a RoboCop 2 (r. I. Kershner). Herecky se zatím nejlépe projevil ve film. adaptaci kultovního románu Williama S. Burroughse Nahý oběd (r. D. Cronenberg), kde ztělesnil ústřední postavu neúspěšného spisovatele Billa Leeho.

Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…