zavřít
Upravit životopis

Životopis

Narodil se 25. května 1978 v Českém Těšíně. S hokejem začínal nynější zadák Českých Budějovic Petr Gřegořek v Českém Těšíně, odkud v jedenácti letech přešel do tehdy prvoligového Baníku Karviná. Dorostenecká léta strávil v týmu Opavy, kde si zahrál i v baráži o postup do extraligy v roce 1996. Z Opavy ale záhy zamířil do Vítkovic.

Extraligu okusil v devatenácti letech. Vůbec první zápas v nejvyšší soutěži odehrál 11. února 1997 proti Českým Budějovicím. Vítkovice svého soupeře zničily hned v první dvacetiminutovce, během které nastřílely šest branek. Gřegořek zasáhl do hry od třetí třetiny. „Stav byl tehdy už 8:0, tak mě tam trenér vypustil,“ usmívá se dodnes sympatický bek při vzpomínce na svůj extraligový debut.

Od té doby šla jeho kariéra prudce vzhůru. V létě roku 1997 jej angažoval z Vítkovic Třinec a talentovaného zadáka ihned zařadil do první obranné dvojice k Ľubomíru Sekerášovi. Nabral nesmírně cenné zkušenosti, celkem odehrál ve své premiérové sezoně osmačtyřicet střetnutí a s Železárnami nakonec slavil zisk stříbrných medailí. U polských hranic Gřegořek vydržel až do dubna roku 2002, kdy se rozhodl poprvé v profesionální kariéře změnit prostředí a podepsal kontrakt s Českými Budějovicemi.

Sezonu 2002 / 2003 začal velmi dobře, ale v době, kdy se jihočeský klub potácel v krizi, právě na něj ukázala klubová generalita a Gřegořek se musel z českobudějovické kabiny pakovat. Kromě něj odešli ještě obránce Milan Nedoma a útočníci Petr Sailer s Františkem Mrázkem.

Nové útočiště našel v Liberci, odkud místo něj zamířil do Českých Budějovic důrazný forvard Stanislav Procházka. Ale ani na severu Čech mu pšenka příliš nekvetla. V patnácti utkáních vůbec nebodoval a v době, kdy bylo jasné, že se Bílí Tygři ve své premiérové sezoně vyhnou ošidné baráži, ale zároveň nezasáhnou do jarních vyřazovacích bojů, vrátil se do velmi dobře známého prostředí do Třince. V jeho barvách odehrál výborné play-off a Třinec zastavily až v semifinále play-off Pardubice.

Po skončení ročníku se nevrátil do Českých Budějovic, které na něj měly v rámci extraligy práva, ale na rok zamířil do Ruska. Týmu Molot Prikamje Perm pomohl postoupit z druhé ligy do nejvyšší soutěže, ale tím také svou zahraniční anabázi zatím uzavřel.

V dubnu roku 2004 podepsal smlouvu se Vsetínem. V mimořádném ročníku, který ozdobil start hráčů z ochromené kanadsko-americké NHL, odehrál čtyřicet utkání, aby se s koncem lednového přestupního termínu vrátil do Českých Budějovic, které bojovaly o návrat mezi tuzemskou elitu. Gřegořek snu jihočeské veřejnosti výrazně pomohl, odehrál všechny zápasy vyřazovacích kol a po pátém barážovém zápase mezi Jihlavou a Českými Budějovicemi na Horáckém zimním stadionu mohl slavit postup do extraligy.

Euforie z návratu mezi čtrnáctičlennou elitu mu učarovala natolik, že neváhal s podpisem nové smlouvy v Českých Budějovicích. Stal se dvakrát po sobě nejproduktivnějším bekem týmu, patřil ke klíčovým oporám Jandačova souboru a významně se podepsal pod dvě čtvrtá místa, která České Budějovice po postupu do extraligy uhrály.

V reprezentačním dresu České republiky odehrál Gřegořek devět střetnutí, premiérový zápas sehrál v prosinci roku 1998 proti Kanadě.