zavřít
Upravit životopis

Životopis

Petr Hošek je český baskytarista a zakladatel punkové kapely Plexis.

Narodil se v únoru 1967, vyrůstal na pražském Vyšehradě. Začátkem 80. let jeho směřování ovlivnil poslech zahraničních rozhlasových stanic, kde se čas od času objevily také písně punkových Buzzcocks nebo Sex Pistols. Jako bedňák a také fanoušek tehdy populárních českých Abraxas začal kolem sebe brzy soustřeďovat své vrstevníky a začal si říkat Sid, podle basáka právě Sex Pistols. V srpnu 1984 si odbude koncertní premiéru kapela Plexis. P.M. S názvem přišel podle legend Hošek, který vzal názvy svých oblíbených Sex Pistols a The Exploited, několik písmen vyhodil, zbylá přehodil a vzniklo muPlexis, dodatek P.M. pak znamenal "punk music". Do konce roku pak kapela absolvovala ještě tři vystoupení, stále v původní sestavě Petr Hošek - zpěv, kytara, Marek Sibřina - zpěv, basa, Martin Bíňovec - kytara, Áda Vitáček - bicí. Do roku 1985 ale vstupují Plexis pouze jako trio Hošek, Vitáček a nový basák Pavel Brož.

Kapela se však v únoru 1986 rozpadá, na podzim Hošek rukuje na vojnu. Během dovolenky v létě následujícího roku pořádá šílený večírek, během něhož prý lítostí, že se musí vrátit na vojnu, vyskočí z okna. Málem tehdy přišel o nohu - přivodil si osmačtyřicet zlomenin, poškozená játra a ledviny a rozdrcené koleno. Po propuštění z nemocnice nastupuje do kapely Do řady, kde začíná myšlenkově tíhnout k hnutí skinheads. Sám toto období označuje za stupidní a zmatečné.

V koncem roku 1988 je Plexis obnoven, bez přívlastku P.M., v sestavě Hošek (pouze zpěv), Vitáček, Brož a kytarista Jan Jukl řečený Johny Chaos, bývalý člen Suicidal Commanda. V té době již obsluhuje basu také u hardcoreové party Michael's Uncle (na kytaru tam hraje také Jukl); tvorbou této party jsou částečně ovlivněny také nové písně Plexis, které se nesetkají v řadách starých fanoušků s dobrým přijetím. Hoška punk model 77 a 82, stále baví, ovšem později jej také začnou ovlivňovat Guns'n'Roses. Časem vymění přezdívku Sid za Axla. Plexis natáčí po revoluci tři alba, každé v jiné sestavě, poslední je tvořená všemi členy zmiňovaných Michael's Uncle mimo Amrita, punku je na míle vzdáleno. Po té, co Plexis předskakovali v řijnu 1994 v pražské Lucerně legendárním Ramones, Hošek kapelu rozpouští a nějaký čas se věnuje rozvíjející se taneční scéně. K punku se však vrací obklopen novými, mladými spoluhráči a v roce 1998, kdy se angažuje na taneční scéně v Ládví a Roxy, vychází comebackové album Plexis To, kde Hošek hraje na basu. Později vydávají ještě album Už mi to kroutí nohy, prozatím v diskografii Plexis poslední. Petr Hošek pak začíná vystupovat jako dj Mucho, vedle toho se ještě angažuje v projektu Maradonna Jazz, spolu s kolegy z kapel Našrot a Michael's Uncle zde vyznávají svoji lásku latinské kultuře.

Hošek je na oficiálních seznamech Ministerstva vnitra veden jako agent StB s krycím jménem Sid. Hošek se k tomu odmítá vyjadřovat, proto mu také organizátor Trutnovského festivalu Martin Věchet zakázal na festivalu vystupovat.