zavřít
Upravit životopis

Životopis

Narodil se v Českých Budějovicích 20.6.1967 - Vystudoval LŠU na bicí - Od 18. let zpíval s řadou rockových kapel a věnoval se nejrůznějším hudebním projektům v nahrávacích studiích. V roce 1993 přichází do Prahy, od tohoto roku začíná účinkovat v nejúspěšnějších českých a zahraničních muzikálech:

Drácula (1. a 3. hlas)
Vlasy (role: Wolf)
Hamlet (role: Leartes, později hlavní role Hamlet)
Krysař (hlavní role: Krysař)
Johanka z Arku (hlavní role: kapitán La Hire)
Galileo (role: Giordano Bruno)
Excalibur (hlavní role: král Artuš)
Tři mušketýři (hlavní role: Athos)
Láska je láska (role: Maďar)

1995 vyhrává konkurs do skupiny Precedens a stává se jejím zpěvákem

1997 se skupinou Precedens vydává první album "Lalalá", hity "Horké odpoledne" a "Lalalá" se staly jedněmi z nejhranějších na našich rádiích. Dále navazuje spolupráci s Karlem Svobodou.

1999 vychází projekt "Kocáb-Kolář-Kympl: Velvet revolution" (v české i anglické verzi), zaznívají zde duety s Michaelem Kocábem, Radkou Fišarovou a speciálním hostem Peterem Dvorským. Téhož roku vydává své první sólové album "Mackie Messer" s netradičními úpravami českých i zahraničních písní.

2002 přijímá post frontmana u metalové skupiny Arakain, vychází album "Drž hudbu", již druhé se skupinou Precedens.

2003 (během února) abslovuje turné po ČR s Danielem Landou (Vltava Tour), v dubnu vydává CD Metalmorfoza, první se skupinou Arakain, v srpnu tohoto roku se účastní mezinárodního projektu "Rockquiem".
V závěru roku nazpívává píseň "Ještě, že tě, lásko mám", (v současnosti megahit) autora Karla Svobody, u příležitosti 65. narozenin skladatele.
Píseň, kterou Karel Svoboda věnuje své ženě Vendule se postupně stává jednou z nejhranějších na našich rádiích.

2004 (v březnu) společně s operní pěvkyní Evou Urbanovou "otevírá" SAZKA ARÉNU openingovým duetem "We are the Champions" od skupiny Queen. Rovněž společně s Leonou Machálkovou nazpívává titulní píseň "Den, kdy se vrátí láska" k seriálu TV Nova Pojišťovna štěstí, skladba se záhy stává megahitem.

2005 vydává CD Warning!, druhé a poslední se skupinou Arakain, kterou v průběhu roku, stejně jako skupinu Precedens, opouští. S oběma skupinami ještě absolvuje část jejich turné. V tomto roce sestavuje svoji doprovodnou skupinu a vydává se na sólovou dráhu.
24. října vydává sólové CD Album, které je prozatím vrcholem jeho kariéry a za které sbírá řadu ocenění.

K písni "Vyznání" natáčí videoklip v režii Martina Studeckého.

2006 natáčí druhý videoklip tentokrát k písni "Jsi volná" rovněž z CD Album, režie se opět ujal Martin Studecký.
Během března – dubna probíhá koncertní turné Petra a jeho kapely po celé České republice. Turné je měsíc předem beznadějně vyprodané.
V září vychází Petrovo DVD+CD live "V Lucerně", za které brzy získává platinovou desku. DVD a CD live mapuje turné a obsahuje i záznam pražského koncertu.
Hodiny zpěvu navštěvuje u profesorky Ludmily Vavrečkové a hlavní roli hraje v novém muzikálu Golem.

2007 účastní se národního kola soutěže Eurovision Song Contest, v červenci vítězí na mezinárodní pěvecké soutěži konané v Tureckém CESME, a vydává nové CD Bez křídel, které je oceněno Zlatou a poté Double platinovou deskou. V průběhu září - listopadu 2007 probíhá turné u příležitosti Petrových 40. narozenin.

2008 v období červen – září vystupuje se svou kapelou na celkem 25 akcích (největších festivalech, slavnostech měst a benefičních projektech), kde ho má možnost vidět a slyšet více jak 90 tisíc diváků. K písni „Jednou nebe zavolá“ z posledního CD Bez křídel natáčí videoklip v režii Zdenky Trvalcové. Na podzim pokračuje ve svém účinkování v obnoveném muzikálu Golem. Od prosince 2008 intenzivně zkouší roli Giuliana de Medici v novém muzikálu „Mona Lisa“ autorů Bohouše Josefa a Michala Davida (premiéra 4.3.2009).

2009 4.3.2009 – premiéra nového muzikálu „Mona Lisa“ autorů Bohouše Josefa a Michala Davida (role Giuliana de Medici)
Od března do května 2009 probíhá AKUSTICKÉ TURNÉ PETR KOLÁŘ 2009 za doprovodu kapely a smyčcového kvartetu MELODY QUARTETT. Všech 15 koncertů v divadlech a kulturních domech ČR bylo beznadějně vyprodaných.
V červnu vystupuje jako host na turné legendárního hudebního tělesa ALEXANDROVCI v ČR.
V období červen – září 2009 vystupuje se svou kapelou na festivalech, slavnostech měst a benefičních akcích.
V říinu 2009 vychází 2CD+DVD Petr Kolář akusticky v Karlíně. DVD obsahuje více než dvouhodinový záznam koncertu z Hudebního divadla Karlín, 3 videoklipy, dokument z turné a bohatou fotogalerii. 2CD a DVD obsahuje také novou verzi a videoklip k legendárnímu hitu "Ještě že Tě lásko mám". Píseň "Jednou nebe zavolá" zní za doprovodu Pěveckého sboru Školy Jaroslava Ježka pro zrakově postižené. Hostem koncertu je smyčcový “Melody Quartett“.
Na podzim 2009 pokračuje ve svém účinkování v muzikálu Mona Lisa (Divadlo Broadway).
Od října se spolu se Simonou Postlerovou účastní pěvecké show České televize „Duety…když hvězdy zpívají“, ve které získávají 19.12. krásné druhé místo.
V listopadu získává už počtvrté Stříbrného Slavíka v kategorii "zpěváci"

2010
Leden 2010 – Petr Kolář skládá společně s Viktorem Dykem titulní píseň k novému českému filmu „Doktor od jezera hrochů“ režiséra Zdeňka Trošky, který má premiéru 25.2.2010. K písni vzniká také videoklip.
Od května do září 2010 probíhá LETNÍ AKUSTICKÉ TURNÉ PETR KOLÁŘ 2010 „Pod hvězdami aneb vždy je něco za oponou“ v nezapomenutelné atmosféře letních amfiteátrů, hradů a zámků v celé České republice. Petra doprovází tak jako na Akustickém turné v roce 2009 jeho kapela a smyčcový kvartet. Divácké ohlasy na koncerty jsou úžasné, turné navštěvuje cca 10.000 diváků.
Petr Kolář své Letní akustické turné završuje opravdu velkolepě – na Pražském hradě. Koncert, který je beznadějně několik týdnů vyprodaný, se uskutečňuje 8.9.2010 v exkluzivních prostorách Nejvyššího purkrabství Pražského hradu. Během tohoto koncertu Petr přebírá od zástupců vydavatelství Universal Music ZLATOU DESKU za prodej 2CD+DVD Petr Kolář akusticky v Karlíně.
V období červen – září 2010 vystupuje se svou kapelou na festivalech, slavnostech měst a benefičních akcích.
3.7.2010 vystupuje spolu se svou kapelou jako speciální host světově známé zpěvačky Sinéad O´Connor na jejím koncertě na Zámku Sychrov.
V listopadu získává již popáté Stříbrného Slavíka v kategorii "zpěváci".
Od prosince 2010 intenzivně zkouší roli Jana Jessenia v novém českém muzikálu „Kat Mydlář“ autorů Michala Davida (hudba) a Lou Fanánka Hagena (texty), který bude mít premiéru 24.2.2011 v Divadle Broadway v Praze.
Připravuje se taktéž na obnovený muzikál Tři Mušketýři, ve kterém bude účinkovat během ledna a února 2011.

2011
Od začátku roku 2011 učinkuje Petr Kolář jako Jan Jessenius v muzikálu Kat Mydlář.

V létě odlétá do USA do Los Angeles, kde společně s tamními špičkovými mizikanty natáčí svoji novou desku. Producentem v pořadí čtvrtého studiového alba Petra Koláře je Carmen Rizzo, který se podílel třeba na nahrávkách Alanis Morissette a byl dvakrát nominován na cenu Grammy. CD s názvem Čas nás naučí vychází 24.října 2011.

V listopadu v divácké anketě Český slavík vyhrává Petr Kolář 1. místo za nejhranější píseň na rádiu Impuls „Navzdory hříchům“, která je z nového alba Čas nás naučí.

15. listopadu se vydává na své Vánoční Turné 2011 po 14 českých a moravských městech.

Na koncertě v Rudolfinu, přebírá od vydavatelství Brainzone Zlatou desku za CD „Čas nás naučí“

Mohli by vás také zajímat…