zavřít
Upravit životopis

Životopis

RNDr. Petr Zeman je signatář Charty 77, bývalý ředitel ÚZSI a bezpečnostní expert. V letech 1989–1990 se významně podílel na činnosti Občanského fóra v Brně.

Již od roku 1990 se podílel na utváření nových bezpečnostních struktur demokratického Československa, později České republiky. Měl vliv zejména na novou podobu civilní kontrarozvědky (nyní BIS – Bezpečnostní informační služba), následně byl ředitelem civilní rozvědky – Úřadu pro zahraniční styky a informace (v letech 1998–2001). Ve funci ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace ho vystřídal František Bublan, také bývalý příslušník Bezpečnostní informační služby.

Podílí se na činnosti Ústavu strategických studií Univerzity obrany v Brně, zde měl zásadní podíl na vzniku publikace Česká bezpečnostní terminologie.

V roce 2003 obdržel Cenu Jaroslava Jandy, kterou uděluje Bezpečnostní rada státu.

Je čestným členem Ústavu strategických studií a externím spolupracovníkem Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kde v rámci oboru bezpečnostní a strategická studia přednáší předmět "Úvod do činnosti zpravodajských služeb". Je členem správní rady Vzdělávací nadace Jana Husa.

Hojně jsou citována jeho veřejná vystoupení a přednášky, a to i na oficiálních serverech bezpečnostních orgánů.