zavřít
Upravit životopis

Životopis

Peyton Manning je v posledních letech jasně největší hvězdou ligy amerického fotbalu – NFL. Dlouhodobě nejlepší QB a spolu s Tomem Bradym (New England Patriots) a LaDainianem Tomlinsonem (San Diego Charges) je marketingově nejsilnějším hráčem ligy, potažmo celého amerického sportu. Pozice QB je v am. fotbalu nejtěžší, ale zároveň nejprestižnější pozice, právě na QB se hráči (pokud jsou dobří) stávají velkými hvězdami.

Manning se narodil 24. března 1976 v New Orleans. Už od dětských let byl v kontaktu s americkým fotbalem, jelikož jeho otec Archie Manning byl také hráčem am. fotbalu a stejně tak hrál na pozici QB (v lize odehrál 14 sezon, převážně za tým New Orleans Saints, a ve své době patřil k elitním quarterbackům). Nicméně i Peytonův mladší bratr Eli se vydal po stopách otce a rovněž hraje QB, za New York Giants. Fotbal začal Manning hrát na Newmanově střední škole v New Orleans a poté na University of Tennessee, kde dodnes drží rekord školy v napasovaných yardech (11 201) a touchdownech (89).

Manning do NFL vstoupil v roce 1998, kde si ho jako jedničku draftu vybral tým Indianapolis Colts. Hned od své první sezony se zařadil mezi elitní QB v lize. Napasoval 3739yardů, přihrál na 26 touchdownů, stanovil 5 nových nováčkovských rekordů. Dojem kazilo jen 28 interceptionů (přihrávky zachycené obranou), ale to je u nováčků běžný jev. Byl vybrán do prvního týmu nováčků. Poté už měly Manningovy výkony vzestupnou tendenci, kromě sezony 2005 se vždy dostal nad 4000 napasovaných yardů v sezoně (9y za 11 sezon), což je hranice která odděluje elitní QB od průměru. V sezoně 2004 stanovil rekord 49 touchdownů, který překonal až v sezoně 2007 Tom Brady – jeho největší rival o pozici jedničky ligy mezi QB v posledních letech. Vliv Manninga na tým Colts je taktéž patrný. V první sezoně i přes dobrý první rok Manninga skončil tým Colts s bilancí 3-13 (3výhry-13porážek) mezi nejhoršími týmy ligy. V další sezoně už ale tým v čele s Manningem ukázal svůj potenciál a bilancí 13-3 patřil k nejlepším, což bezpečně stačilo na postup do play-off. Kromě sezony 2001 se už tým Indianapolis pokaždé dostal do vyřazovacích bojů o slavnou trofej, a největší zásluhu na tom má Peyton Manning. Jeho hra plná přesných přihrávek a překvapivých taktických variant se stala základem úspěšného období týmu Indianapolis. Manning dokáže svůj tým na hřišti dirigovat asi jako nikdo jiný, podle rozestavení soupeřovy obrany dokáže rychle změnit formaci svého týmu, a tím spolehlivě zmate soupeře. Jeho čtení soupeře je v zápasech velmi dobře pozorovatelné, i proto je útočná fáze týmu jedna z nejsilnějších v lize. Po Manningově boku vyrostli pro tým další hvězdy jako M. Harrison, R. Wayne, E. James, J. Saturday, D Freeney, B. Sanders nebo nově také A. Gonzalez či J. Adai. Přestože Manning svůj tým vždy bezpečně dotlačil do play-off, tak se mu dlouho nepodařilo dosáhnout až na vrchol – zisk Superbowlu. To se mu povedlo až v jeho 10 sezoně (sezona 2006) kdy ve finále tým Colts porazil Chicago Bears, a Manning byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem finále. Mimochodem rok poté vyhrál superbowl tým New York Giants s Manningovým bratrem Eli, a i on byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem.

V sezoně 2007 patřil Indianapolis opět k favoritům na zisk trofeje, ovšem vypadl trochu překvapivě v semifinále konference s Manningovým asi nejméně oblíbeným týmem San Diega – proti San Diegu to Manningovi prostě nejde, i když v tomto zápase zaznamenal skvělých 402 yardů a 2 touwdowny. Od sezony 2008 se tým Colts přestěhuje do nového stadionu Lucas Oil a Manning by ho rád pokřtil ziskem superbowlu, rozhodně tým na to má, v kombinaci s jeho umem je to určitě reálné.

P. Manning od začátku své kariéry nevynechal ani jeden zápas, nastoupil ve všech zápasech od vstupu do ligy, zranění se ho netýkají což je v NFL málokdy k vidění. Drží spoustu rekordů ligy a některé ještě zcela určitě překoná, už teď je z něj legendární hráč a to má ještě několik sezon před sebou a velmi dobrou šanci stát se nejlepším QB všech dob a překonat třeba takového Dana Marina, který je určitě známý i u nás.

Zajímavosti a úspěchy:
1998 – nominace do prvního týmu nováčků
2003 – MVP (dělené spolu se S. McNairem)
Bert Bell award (nejlepší hráč podle trenérů, majitelů klubů a zástupců ligy)
2004 – MVP ligy, nejlepší ofenzivní hráč Americké konference, Bert Bell award
2005 – Walter Payton Man of the year – hráč roku v oblasti humanitárních a sociálnch aktivit
2007 – MVP finále ligy (superbowlu)
9x účast v ProBowl (utkání hvězd) – 2005 MVP ProBowl

V roce 2004 podepsal sedmiletou smlouvu na 99,2 milionu dolarů (plus 34,5 milionu podpisový bonus) – největší kontrakt v historii NFL.

Mimo sezonu pořádá školu Peytona Manninga pro quarterbacky pro děti od 9 do 12 let

Mohli by vás také zajímat…