zavřít
Upravit životopis

Životopis

Slavný americký producent, studiový hráč (g, voc, keyb) a zvukový režisér, nar. r. 1940 (vl. jm. Harvey Phillip Spector). Je první velkou producentskou osobností, pověstným tvůrcem zvukových stěn a v neposlední řadě je znám jako výrazný egocentrik. Pochází z N.Y.C., ale od r. 1953 žije v L.A..

Původně vyšel z R&R, na střední škole založil vokální trio Teddy Bears (m.j. hit To Know Him Is To Love Him). Po rozpadu souboru (1959) se učí studiové technice a producentské práci. V letech 1961 - 66 vede vlastní firmu Philles a spolupracuje s řadou interpretů (Crystals, Ben E. King, Curtis Lee, Paris Sisters, Ronettes, Righteous Brothers, Ike & Tina Turner).

Mezi jeho důležité kolegy patřili aranžér Jack Nitzche a zvukař Larry Levine. Vysoce ceněné je album A Chtistmas Gift To You (1963). V r. 1969 dostal menší roli ve filmu Easy Rider, o rok později vzbudil rozporuplné odezvy svým podílem na beatlesovském albu Let It Be. Následně produkuje sólová alba Johna Lennona a George Harrisona. Občasné produkci se věnuje i v 70. letech (Cher, Nilsson, Leonard Cohen, Ramones). V r. 1989 byl uveden do rock´n´rollové síně slávy.

Mohli by vás také zajímat…