Britská herečka Rachel Weisz se narodila 7. března 1970 v Londýně a vyrůstala na předměstí Hampstead Garden. Její otec, George Weisz, je mechanický inženýr, který se narodil v Maďarsku. Matka Edith Ruth byla psychoterapeutka původem z Vídně....

Životopis

Britská herečka Rachel Weisz se narodila 7. března 1970 v Londýně a vyrůstala na předměstí Hampstead Garden. Její otec, George Weisz, je mechanický inženýr, který se narodil v Maďarsku. Matka Edith Ruth byla psychoterapeutka původem z Vídně. Krátce před vypuknutím druhé světové války, kolem roku 1938, jak matčiny, tak otcovi rodiče emigrovali do Spojeného království aby unikli nacistům. Rachel má mladší sestru Minie Weisz, která je fotografka a umělkyně. Společně vyrůstali v intelektuální židovské domácnosti.

Během vyrůstání rodiče chtěli aby jejich dcery měly vlastní názor, takže je aktivně zapojovali do veškerých rodinných debat na nejrůznější témata. Rachel nejdříve navštěvovala vysokou školu pro dívky North London Collegiate School. Následně přešla na další školu pro dívky, Benenden School, kde strávila jeden rok, a poté pokračovala na, jak jinak, než dívčí škole St Paul's Girls 'School. Další její studijní kroky vedly na jednu z nejstarších univerzit v Cambridge, Trinity Hall, kde studovala anglickou literaturu. Tuto prestižní univerzitu studovalo mnoho významných osobností jako např. teoretický fyzik Stephen Hawking. Během studijních let se objevila v mnoha divadelních hrách. Spoluzaložila také divadelní skupinu Cambridge Talking Tongues. Ta za svoji improvizační hru Slight Possession, v režii Davida Farra získala ocenění Guardian Student Drama Award, udílené v rámci Edinburghského festivalu 1991.

Již ve svých 14. letech začala Rachel s modelingem a začalo se jí přezdívat English rose. Tato přezdívka je obecně používaná pro atraktivní ženy nebo dívky, které jsou nějakým způsobem spojeny s Anglií. V roce 1985 na sebe také strhla pozornost, když odmítla nabídku zahrát si po boku Richarda Gera ve válečném dramatu Král David (rež. Bruce Beresford).

Vztahy Rachel Weisz
Během studií Rachel mimo jiné, krátce chodila s hercem Benem Millerem. V létě roku 2001 začala chodit s americkým filmařem a producentem Darrenem Aronofskym, se kterým se potkala v backstage v londýnském divadle Almeida, kde hrála ve hře The Shape of Things. V roce 2002 se společně přestěhovali do New Yorku a roku 2005 se zasnoubili. V květnu 2006 se jim narodil syn Henry. Roku 2010 se pár rozešel, přesto zůstali dobrými přáteli, kteří se společně podílí na výchově syna. V prosinci roku 2010 začala chodit se svým dlouholetým kamarádem, představitelem agenta 007, Danielem Craigem, za kterého se 22. června 2011 provdala. Manželé měli malý soukromý obřad v New Yorku. Na první společné dítě, si musela dvojice počkat až do 1. září 2018, kdy se jim narodila dcera.

Zajímavosti
Celou svoji kariéru se průběžně objevuje na předních stranách prestižních magazínů, jako např. Vogue.
Časopis Maxim ji roku 2001 označil jako 22. Nejžhavější ženu světa a v roce 2003 jí ve stejném žebříčku patřilo 93. místo.
Roku 2002 ji Stuff magazine uvedl na 30. místo svého žebříčku Nejvíce sexy žena na světě. Empire magazine ji roku 2007 uvedl na 37. pozici svého žebříčku 100 Nejvíce sexy filmových hvězd historie. O rok později ji Askmen.com vyhodnotil jako 85. Nejžádanější ženu světa.
Roku 2009 skončila, podle FHM, jako 63. Nejvíce sexy žena světa a podle Glamour Magazine's jako 44. Nejkrásnější žena světa.
V roce 2010 byla jmenována celosvětovou velvyslankyní prestižní kosmetické společnosti L'Oréal Paris.
V roce 2011 získala ke svému britskému občanství také občanství americké.
Mezi její idoly patří např. Gena Rowlands, Katharine Hepburn, Jack Nicholson, Shirley MacLaine, Ingrid Bergman, Jimi Hendrix a Janis Joplin.
Rachel miluje heavy metal a často chodí na rockové a metalové koncerty.

Začátek úspěšné kariéry Rachel Weiszové
V roce 1992 se objevila v televizním filmu Advocates II (rež. Peter Barber-Fleming) a v jedné epizodě kriminálního seriálu Inspektor Morse. O rok později byla k vidění v seriálech The Scarlet and the Black, Vražedné pobřeží a také ve filmu Dirtysomething (rež. Carl Prechezer). Další tři menší role získala hned v roce 1994. Jednalo se o horor Smrtící stroj (rež. Stephen Norrington), krátkometrážní drama Seventeen (rež. Sandra Goldbacher) a snímek Kdo nehraje, nevyhraje (rež. Robert Young).

Po několika rolích v méně významných filmech, se roku 1996 potkala na filmovém plátně s významnými herci jako jsou Keanu Reeves či Morgan Freeman v akčním thrilleru Řetězová reakce (rež. Andrew Davis). S herečkou Liv Tyler a hercem Jeremy Ironsem si pak zahrála v romantickém dramatu Svůdná krása (rež. Bernardo Bertolucci). Roku 1997 hrála jednu z hlavních postav, plachou Amy Fosterovou, v romantickém snímku Zrozeni z moře (rež. Beeban Kidron). Následovala dramatická komedie o Nesmělém panici a válečném hrdinovi, kteří si užívají života v barech a dívčích náručích nazvaná Vem mě s sebou (rež. Mark Pellington). Menší roli měla také v drsném válečném dramatu z druhé světové války Bent (rež. Sean Mathias), který pojednává o homosexuálech a jejich válečných osudech. Zajímavostí je, že jednu z vedlejších rolí, transvestitní zpěvačku Gretu, tu ztvárnil legendární zpěvák kapely Rolling Stones, Mick Jagger. Posledním filmem roku 1997 byla romantická komedie Take a Number (rež. Fritzi Horstman).

Rok 1998 zahájila jako krásná kadeřnice Helen, která pracuje v anglickém přímořském městě a o přízeň mužů nemá rozhodně nouzi, v romantickém krimi Temná hra (rež. Michael Winterbottom). Následoval televizním snímek My Summer with Des (rež. Simon Curtis) a romantické drama Armáda v sukních (rež. David Leland), ve které spolu s dalšími dívkami odjela jako Ag na farmu, kde má zastávat mužskou práci, protože muži jsou ve válce.

1999 - 2004: zlom v kariéře, Rachel je obsazována do hlavních rolí snímků zvučných jmen
Tři významné snímky si Rachel Weisz připsala do filmografie v roce 1999. Prvním bylo historické drama Sluneční jas (rež. István Szabó), jehož příběh provází diváka třemi generacemi maďarských židů, které poznamenaly tři politické režimy. Jako krásná egyptoložka Evelyn se objevila v jedné z hlavních rolí ve fantasy dobrodružství Mumie (rež. Stephen Sommers). Filmový rok 1999 pak ukončila v britském povídkovém filmu Historky z metra, který má na svědomí větší množství režisérů. Jedinou roli pak přinesl rok 2000. V dramatickém thrilleru Holčičky na zabití (rež. Bill Eagles) obsadila roli Petuly, která, stejně jako další dívka Dorothy, cítí obrovskou nechuť k mužům, protože obě si pro život vybrali násilnické a drogově či alkoholově závislé partnery.

Roku 2001 obohatilo její filmografii historické válečné drama Nepřítel před branami (rež. Jean-Jacques Annaud), kde ztvárnila postavu Tanii, která byla zamilovaná do ruského odstřelovače Vasilije Zajceva. Následovalo pokračování Mumie nazvané Mumie se vrací (rež. Stephen Sommers), ve kterém se se Evelyn se svým manželem Rickem vydává opět do Egypta, tentokráte v doprovodu svého osmiletého syna. Roli své jmenovkyně Rachel hrála roku 2002 v romantické komedii s Hugh Grantem v hlavní roli nazvané Jak na věc (rež. Paul Weitz, Chris Weitz).

V roce 2003 se jako studentka umělecké školy Evelyn, osudově setkala s Adamem, průměrným studentem, který si přivydělává jako hlídač v muzeu, v romantickém dramatu Sexuální rekonstrukce (rež. Neil LaBute). V dramatickém thrilleru Porota (rež. Gary Fleder), se snaží společně se svým manželem a několika dalšími klíčovými postavami, získat na svoji stranu porotu a zmanipulovat tak případ, kde hraje hlavní roli tvrdý byznys, namísto smrti člověka. Tmavovlasou kapsářku Lily pak ztvárnila v dalším kriminálním thrilleru, kde si taktéž zahrála, jako v předchozím snímku, s Dustinem Hoffmanem, nazvaném Chladnokrevně (rež. James Foley). V komedii Závist (rež. Barry Levinson), která se celá točí kolem psího trusu, si roku 2004 zahrála společně s Benem Stillerem a Jackem Blackem.

2005 - současnost: kvality stále populárnější Rachel Weisz podtrhují významná ocenění, která získává
Roku 2005 je obsazena do role brutálně zavražděné aktivistky Tessy Quayle v mysteriózním thrilleru Nepohodlný (rež. Fernando Meirelles), ve kterém její vysoce postavený manžel začne po její smrti odhalovat spiknutí, jaké si ani nedokázal představit. Za výkon v tomto thrilleru získala mnoho ocenění, včetně Oscara a Zlatého glóbu v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli. Druhým úspěšným snímkem roku 2005 byl taktéž mysteriózní thriller, tentokráte plný andělů a démonů, nazvaný Constantine (rež. Francis Lawrence). Zde si hlavní roli zahrál Keanu Reeves, který se dal dohromady s nedůvěřivou policistkou Angelou Dodsonovou v podání Rachel Weisz.

Ve filmu Fontána (rež. Darren Aronofsky), si zahrála jak španělskou královnu Isabel, tak nemocnou ženu hlavního hrdiny Tommyho (Hugh Jackman). Tento sci-fi snímek o hledání věčného života ukazuje Tomma jako válečníka z 16. století, následně jako vědce ze současnosti a nakonec jako poutníka vesmírem ve 26. Století, kde teprve objeví tajemství, která ho celé tisíciletí sužovala. Menší roli pak získala v rodinném dobrodružství plném intrik, kouzel a válek nazvaném Eragon (rež. Stefen Fangmeier). Roku 2007 hraje v rodinném fantasy s tématikou vánoc Santa má bráchu (rež. David Dobkin). Následuje působivý příběh rozprostírající se mezi bolestí ze ztracené lásky a radostným znovuobjevením sebe samého, Moje borůvkové noci (rež. Kar-wai Wong).

Další dva snímky si do své filmografie připsala v roce 2008. Jednalo se o romantickou komedii Určitě, možná (rež. Adam Brooks) a o kriminální dobrodružství Bratři Bloomovi (rež. Rian Johnson). Ve druhém zmíněném snímku si Rachel zahrála znuděnou svobodnou ženu Penelope, která zdědila velké bohatství a do jejíž přízně se vetře podvodník Bloom. Následující rok ji hvězdný režisér Peter Jackson obsadil do jedné z hlavních rolí fantasy dramatu Pevné pouto. V životopisném, historickém dramatu Agora (rež. Alejandro Amenábar), který je dějově zasazen do Egypta roku 391, si zahrála krásnou a vynikající astronomku a filozofku Hypatii. Roku 2010 hrála pouze v jednom snímku, kterým bylo životopisné drama inspirované skutečným příběhem, Informátorka (rež. Larysa Kondracki). V roli policistky začne rozplétat příběh dívek, prodávaných do sexuálního otroctví, což ji dostane do značných problémů.

Celkem čtyři filmové role jí pak přinesl rok 2011. Nejdříve si zahrála v mysteriózním dramatu Na straně osm (rež. David Hare). Následně pak excelovala jako manželka Willa Atentona v podání svého skutečného manžela, Daniela Craiga, v mysteriózním hororu Dům snů (rež. Jim Sheridan). Poslední dva snímky roku byla romantická dramata 360 (rež. Fernando Meirelles) a Bezedné moře (rež. Terence Davies). Za Bezedné moře si Rachel vysloužila několik nominací na významné ceny, jako jsou BAFTA či Zlatý Glóbus. Významnou roli vědkyně Marty Shearing získala v jediném snímku roku 2012, akčním thrilleru Bourneův odkaz (rež. Tony Gilroy) s Jeremy Rennerem a Edwardem Nortonem. V roce 2013 hraje nejdříve v krátkometrážní komedii Movie: The Movie 2V (rež. Jimmy Kimmel) a následně v rodinném fantasy Mocný vládce Oz (rež. Sam Raimi). Zde si zahrála jednu ze tří čarodějek, Evanoru. Čarodějku Theodoru hrála Mila Kunis a Glindu zase Michelle Williams.

Filmovou dceru Freda Ballingera si zahrála, v roce 2015, v komediálním dramatu plném úvah o mládí, kráse a kreativitě nazvaném Mládí (rež. Paolo Sorrentino). Následoval romantický film Humr (rež. Yorgos Lanthimos). Snímek se odehrává v blízké budoucnosti, kde jsou nezadaní lidé zatýkáni a odváženi do hotelu, kde si musí během 45 dnů najít partnera, jinak jsou proměněni ve zvíře a vypuštěni do lesa. Následujícího roku si zahrála neznámou a šarmantní Alici, která oslňuje společnost svojí duchaplností a vtipem, v dramatu Známá neznámá (rež. Joshua Marston). Dalším dramatem, který si připsala v roce 2016 byl snímek Světlo mezi oceány (rež. Derek Cianfrance) s Michaelem Fassbenderem a Alicii Vikander v hlavních rolích. V životopisném dramatu Popírání holocaustu (rež. Mick Jackson) si zahrála hlavní roli uznávané spisovatelky a historičky Deborah E. Lipstadtové, která byla obviněna z urážky na cti a tak musí dokázat, že skutečně došlo k holocaustu.

Další dvě role jí přinesl rok 2017. V romantickém dramatu Neposlušnost (rež. Sebastián Lelio), se proměnila v newyorskou fotografku Ronit, která se musí po letech v New Yorku vrátit mezi ortodoxní židovskou komunitu v severním Londýně. Cílem pomsty muže, kterému údajně zavraždila otce, se stane v mysteriózním dramatu Moje sestřenice Rachel (rež. Roger Michell). V roce 2018 hraje v životopisném dramatu Mercy (rež. James Marsch), který pojednává o tragickém pokusu jachtaře Donalda Crowhursta, zvítězit v závodě Golden Globe v roce 1968. Jedním z nejvýznamnějších snímků dosavadní kariéry je historické, životopisné drama Favoritka (rež. Yorgos Lanthimos). Zde si zahrála jednu z hlavních postav Sarah, která je jedinou oporou v životě královny Anny (Olivia Colman) díky čemuž se dostala do těch nejvyšších kruhů britské aristokracie a za nejistou královnu prakticky vládne. Za tuto roli si vysloužila další nominaci na Oscara, Zlatý Globus, cenu BAFTA a mnoho dalších. Vše v kategoriích Nejlepší herečka ve vedlejší roli.

Budoucí filmy s Rachel Weisz
Fanoušci herečky Rachel Weisz se v nejbližší budoucnosti mohou těšit na jediný snímek, kterým je marvelovka se Scarlett Johansson v hlavní roli, Black Widow (rež. Cate Shortland).