zavřít
Upravit životopis

Životopis

Radek Faksa je český hokejový střední útočník, hrající v severoamerické National Hockey League za tým Dallas Stars. Ve své první sezóně v Ontario Hockey League byl nejlepším střelcem sezóny 2011/12. V draftu NHL 2012 byl jako 13. hráč celkově draftován týmem Dallas Stars.

Amatérská kariéra
Hokejová kariéra Radka Faksy začala v jeho rodném městě. Faksa žil v té době pouze se svou matkou, která jeho hokejovou kariéru podporovala pouze s velkými obtížemi. Ve svých jedenácti letech dostal nabídku na angažmá od klubu HC Oceláři Třinec, kterou on a jeho rodina přijali. Faksa následně odjel sám do Třince, kde až do svých sedmnácti let bydlel v hotelu, který byl placený týmem. Sám se k tomu později vyjádřil slovy: „Jednou mi bylo tak smutno, že jsem se už málem vrátil zpátky do Opavy. Ale nakonec jsem se sešel s ředitelem Třince panem Markem a s trenérem juniorů Kopřivou. A ti mi zařídili takové podmínky, že jsem zůstal.“

Ve svých 22 letech byl draftován týmem Kitchener Rangers do ontarijské větve (OHL) Kanadské hokejové ligy. Během své první sezóny hrál převážně v druhé řadě a odehrál celkem 62 zápasů, ve kterých nastřílel 29 gólů a zaznamenal 37 asistencí. Během této sezóny se dostal na čtvrté místo žebříčku Centrálního úřadu skautingu NHL. Sezónu 2011/12 dokončil jako nejlepší střelec OHL a ve volbě pro Emms Family Award skončil na druhém místě, trofej získal patnáctiletý obránce Aaron Ekblad.

10. ledna 2014 byl vyměněn do týmu Sudbury Wolves za Dominika Kubalíka a dvě volby ve druhém kole draftu.

Profesionální kariéra
Radek Faksa byl draftován 22. června 2014 jako celkově 13. hráč do NHL týmem Dallas Stars. Po Jakubu Voráčkovi, draftovaném v roce 2007, to byl první Čech, který byl vybrán hned v prvním kole draftu. Navíc byl týmem Neftěchimik Nižněkamsk vybrán jako sedmý hráč juniorského draftu KHL 2012. Vstupní smlouvu s Dallas Stars podepsal 6. července 2012 a 3. dubna 2014 byl přeřazen do pobočného klubu Dallasu – Texas Stars, který hraje Americkou hokejovou ligu (AHL).

Své první branky v NHL se dočkal 6. listopadu 2015 v zápase proti Carolině Hurricanes.

Reprezentační kariéra
Radek Faksa reprezentoval Česko na mistrovství světa do 18 let v roce 2011 a juniorských mistrovství světa v roce 2012, 2013 a 2014, přičemž jeho nejlepším výsledkem z těchto akcí jsou dvě pátá místa. V roce 2016 posílil Radek Faksa českou reprezentaci na Mistrovství světa v Rusku.

Radek Faksa

23 let, hokejový útočník