zavřít
upravit profil

scénárista, režisér

narozen: 17. 6. 1923 Brno, Československo  † 28. 1. 1999 Praha, Česká republika

Upravit životopis

Životopis

Radúz Činčera byl český scénárista a režisér, spolutvůrce legendárního Kinoautomatu.

Prvním samostatným filmem Radúze Činčery byl na Slovensku natočený dokument o tom, jak se rozmnožují nejrůznější druhy rostlin nazvaný Prečo kvitnú z roku 1956. Jeho další kroky vedly do pražského Krátkého filmu, kde strávil převážnou část svého tvůrčího života. Zde také spatřil světlo světa významný dokument "Romeo a Julie 63". Činčerovým nejznámějším dílem je však legendární "Kinoautomat" ze světové výstavy Expo '67 v kanadském Montrealu, kde spolupracoval zejména s režisérem Vladimírem Svitáčkem. Kinoautomat byl předchůdcem multimediálních projektů a interaktivních filmů a na veletrhu EXPO '67 pořádaném v Montrealu v roce 1967 vzbudil doslova rozruch. Bylo to totiž poprvé, kdy mohli diváci přímo ovlivňovat další děj filmu. Starší diváci si na Činčeru jistě pamatují i z jeho vystupování v oblíbených televizních pořadech Miroslava Horníčka Hovory H.

Radúz Činčera byl též autorem programu The Sound Game Show na výstavě Člověk a jeho svět v roce 1971 v Montrealu. Světové publikum udivoval svými audiovizuálními projekty i v japonském Kóbe a v kanadském Vancouveru. V druhé polovině 80. let slavila nevšední úspěchy i jeho multimediální hudební inscenace rockové opery The Scroll v Kanadě.
Tak jako řada jiných umělců nemohl ani Radúz Činčera po roce 1968 natáčet ani veřejně vystupovat. V roce 1993 o něm byl natočen jeden z dílů pořadu GEN – 100 Čechů dneška.

Radúz Činčera

75 let, scénárista, režisér

Mohli by vás také zajímat…