zavřít
Upravit životopis

Životopis

Od dvanácti let vyrůstal v Enfieldu, kam se rodina přestěhovala a provozovala obchod s ovocem a zeleninou. Už jako žák základní školy se věnoval boxu a dosáhl v amatérském ringu značných úspěchů (během desetileté činnosti získal přes 80 medailí a trofejí, třikrát byl londýnským a dvakrát britským žákovským šampionem). V pol. 70. let studoval herectví na Corona School.

Dostal hlavní roli Carlina v drsném dramatu z polepšovny Spodina (r. A. Clarke), jež bylo natočeno v produkci BBC, ale jako příliš kontroverzní se nikdy nevysílalo a až po dvou letech bylo v přepracované verzi uvedeno v kinech (a také se objevilo jako britský soutěžní příspěvek na MFF v Karlových Varech 1980). Za obdobnou postavu mladistvého delikventa Steva v uhlazenějším dramatu To léto! (r. H. Cokliss) byl jako herecká naděje nominován na cenu BAFTA 1979. Potom se věnoval divadlu a účinkoval v TV.

Ztělesnil titulní úlohu boxera v seriálu Fox (1980) a hrál hlavní úlohy v seriálech Auf Wiedersehen, Pet (1983, Auf wiedersehen, miláčku), Robin of Sherwood (1984-86, Robin Hood - ČTV), Father Matthew’s Daughter (1987, Dcera otce Matthewa) a Get Back (1992-93, Vrať se). Jako host vystoupil v řadě dalších seriálů, mj. The Sweeney (Inspektor Regan - ČTV), Bergerac, Fairly Secret Army (Docela tajná armáda), C.A.T.S. Eyes (Kočičí oči), Ever Decreasing Circles (Neustále se zmenšující kruhy), Boon, Murder Most Horrid (Nejstrašnější vražda), Casualty (Oběť) a The Bill (Poldové - ČTV).

K film. herectví se naplno vrátil až ve druhé pol. 90. let dvěma výraznými rolemi, které vytvořil v režijních debutech svých přátel, známých britských herců Garyho Oldmana a Tima Rotha: hrubiánský otec Ray, jehož násilnická povaha a chování způsobují v rodině značné problémy, v syrovém dramatu Nic ústy (Cena britského nezávislého filmu, nominace na Cenu BAFTA); zvrhlý otec, jehož uzavřený syn (Freddie Cunliffe) odhalí jeho incestní vztah s dcerou (Lara Belmontová), v dramatu podle románu Alexandrea Stuarta Válečná zóna (nominace na Evropskou filmovou cenu a na Cenu britského nezávislého filmu).

Byl oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 2001, kde se zúčastnil uvedení gangsterské komedie Sexy bestie (r. J. Glazer), v němž ztělesnil unaveného londýnského lupiče Garyho „Gal“ Dovea, přinuceného k velké bankovní loupeži. R. W. je majitelem restaurace v Enfieldu nedaleko Londýna, kde vyrůstal.

Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…