zavřít
Upravit životopis

Životopis

René Burri byl švýcarský fotograf známý svými fotografiemi z oblasti politiky, historických a kulturních událostí a klíčových osobností druhé poloviny 20. století. Je předním fotoreportérem a dokumentaristou.
Život a dílo
Burri pracuje pro agenturu Magnum Photos, pro kterou fotografuje politické, vojenské a umělecké osobnosti a scény. Do agentury vstoupil v roce 1955 a plným členem se stal o čtyři roky později. Portrétoval například Guevaru, Alberto Giacomettiho nebo Pabla Picassa; nebo dnes již ikonické obrazy ze São Paula a Brazílie.

Své první fotografie zveřejnil ve švýcarských magazínech jako byli například Du, Camera. Později začal vydávat své snímky v prestižních zahraničních časopisech jako byli Look, Paris Match, Life, Stern a GEO.

René Burri se společně se známými fotografy jako Werner Bischof, William Eugene Smith, David Seymour (Chim) podílel v období 1945–1968 na fotografickém stylu, který je označován jako humanistická fotožurnalistika.

René Burri žil a pracuje v Zurichu a v Paříži. Zemřel v roce 2014 ve věku 81 let.

Cykly
Jeho cyklus s názvem Němci ukazuje s jemnou ironií různé typické aspekty německého životního stylu v obtížném období po 2. světové válce i během hospodářského zázraku. Výstava Utopia se vyznačovala hlavně výtvarnými kvalitami netradičních pohledů na moderní architekturu.

René Burri

81 let, fotograf