zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je mladším synem zpěvačky Elsy W. a obchodníka Charlese W. Chamberlaina. Studoval umění na Pomona College v Los Angeles a chtěl se stát malířem. Po vojenské službě v Koreji (1956-58) studoval zpěv na Los Angeles Conservatory of Music a navštěvoval herecké kurzy Jeffa Coreyho. Profesionální kariéru zahájil na divadle jako člen losangeleského souboru City of Angel.

Popularitu mu přinesla titulní úloha mladého šlechetného lékaře, za jejíž ztvárnění v TV seriálu Dr. Kildare (1961-66) obdržel Zlatý glóbus, který mu byl spolu s cenou Emmy udělen posléze také za roli lodivoda Johna Blackthorna v seriálové dramatizaci románu Jamese Clavella Zajatec japonských ostrovů. Od poč. 60. let sbíral herecké zkušenosti také ve filmu, kde na sebe upozornil teprve úlohou cynického lékaře v černé komedii Petulie (r. R. Lester).

V roce 1966 se představil na Broadwayi v muzikálové verzi novely Trumana Capotea Snídaně u Tiffanyho a 1969 slavil úspěch jako Hamlet, s nímž hostoval jako první Američan od doby Johna Barrymorea v Anglii na jevišti Birmingham Repertory Theatre. Ve filmu se prosadil poč. 70. let, kdy vytvořil řadu historických postav, z nichž vynikají zejm. ruský hudební skladatel Petr Iljič Čajkovskij (Milovníci hudby), Octavian (Julius Caesar) či romantický anglický básník George Gordon Byron (Lady Caroline Lambová).

Ještě víc ho však proslavily postavy romantických hrdinů, které ztělesňoval ve film. a TV adaptacích známých Dumasových románů: elegantní mušketýr Aramis (Tři mušketýři), Edmont Dantès alias hrabě Monte Christo (Hrabě Monte Christo) a rozmařilý francouzský král Ludvík XIV. a jeho bratr-dvojče Filip (Muž se železnou maskou). Vybočení ze stereotypu pro něho znamenala role právníka Davida Burtona, o jehož pátrání po příčině smrti jednoho australského domorodce vypráví autorský snímek Poslední vlna (r. P. Weir).

Během 80. let přenesl těžiště své práce do TV, kde se stal protagonistou řady seriálů (Zajatec japonských ostrovů, Ptáci v trní, Wallenberg: Příběh hrdiny, Agent beze jména, Casanova). Mimořádný úspěch dosáhl díky úloze katolického kněze Ralpha de Bricassarta, zmítaného mezi láskou k Bohu a láskou pozemskou k jedné australské dívce (Rachel Wardová), v přepisu rodinné ságy Coleen McCulloughové Ptáci v trní.

Příležitostně se vrací k divadelní činnosti; na jevištích v Seattlu, Chicagu, Los Angeles a New Yorku zazářil během 70. a 80. let v Shakespearově dramatu Richard II., v Rostandově komedii Cyrano de Bergerac, v dramatu Tennessee Williamse Noc leguánů, ve hře Thomase Babea Otcové a synové a v duchařské komedii Noëla Cowarda Rozmarný duch.

V červenci 2000 se představil na jevišti stockbridgeského divadla Berkshire Theater v hlavní roli dramatika Alana Perryho ve hře Garyho Socola The Shadow of Greatness. Koncem 80. let založil produkční společnost Cham Enterprises, v jejímž rámci vznikl TV seriál Island Son (1989), v němž si zopakoval roli lékaře. Své pěvecké schopnosti projevil 1962 na gramofonové desce Three Stars Will Shine Tonight.

Mohli by vás také zajímat…