zavřít
Upravit životopis

Životopis

Richard Kybic vyrůstal v Chrástu u Plzně, později se s rodiči přestěhoval do Plzně.

Už v osmé třídě základní školy hrál na kytaru ve skupině s názvem "99", to se psal rok 1963. Pak následovaly kapely jako EXCITERS a DAISY. Na vojně hrál v AUS VN a první kapela, kde vedle hry na kytaru začíná i zpívat je trio CATHEDRAL. Odtud vede cesta do plzeňské skupiny SOCIETY. V sezóně 1972/73 se kapela profesionalizuje a pod názvem "Orchestr Svatopluka Čecha" vystupuje s Valérií Čižmárovou.

Po roce odchází trio Richard Kybic, Jiří Lang a Jiří Šindelář do skupiny MAHAGON. Později Richard zakládá skupinu BUMERANG, kde působí jako kytarista, zpěvák a také skladatel prakticky celého repertoáru. V roce 1980 přichází do "Bumerangu" zpěvačka Petra Janů a spolupráce s ní trvá necelé dva roky. Na podzim r.1981 (přesně 26.10.) zakládá Richard spolu s ostatními muzikanty profesionální skupinu TURBO. Následuje téměř 9 let profesionální dráhy, kterou přerušila až revoluce. V létě 1990 kapela končí svoji činnost, Richard otevírá svůj velkoobchod s hračkami, i ostatní členové podnikají.

Come-back kapely přichází až v roce 1999, kdy TURBO vystoupí na společném koncertu se SLADE a URIAH HEEP na plzeňském Lochotíně. Vše se zdá být na nejlepší cestě, ale přichází zdravotní potíže, které se zpočátku řeší různými vtipy o padesátnících. V první polovině roku 2002 se však Richardovy zdravotní problémy začínají prohlubovat a přichází otřesné zjištění - Richard má rakovinu mozku, stejně jako jeho otec, který na ni nedávno zemřel.

Po ročním zápase s nemocí, operacích a chemoterapii svůj boj prohrává. Napsal více jak sto písniček, prakticky celý repertoár Bumerangu a Turba. Jeho hity "Přestáváš snít", "Díky, já jdu dál", Chtěl jsem mít" a "Hráč" se několik měsíců držely na předních místech českých hitparád, v letech 1985 - 88 se umístil na 2. a 3. místě v anketě Zlatý slavík.

Za svoji existenci v Turbu získal dvakrát zlatou desku za prodaných 200 tisíc nosičů. Od roku 2001 bydlel se svojí druhou ženou Zuzanou na Vysočině v rodinném domku. Měl krásný vztah ke zvířatům, choval šest pejsků. K jeho zálibám patřil i sport, sbíral kytary a dobrou whisky. Z prvního manželství má syna Richarda, z druhého dceru Vivien.

Richard Kybic

53 let, zpěvák, kytarista