zavřít
Upravit životopis

Životopis

Rio Ferdinand je řízný a urostlý bek přes kterého se jen tak někdo nedostane. V současnosti hraje v Manchesteru United, který se bez něj už snad ani neobejde. Podobně jako pro „Reds“ je také důležitým článkém reprezentační obrany, kde tvoří úspěšné duo s Johnem Terrym. Jeho styl života připomíná Davida Beckhama. Dříve nesměl chybět na žádném z velkých večírků. Býval často v novinách kvůli svým skandálům, ale v poslední době se hodně změnil. Dokonce si našel novou zábavu - finguje únosy známých fotbalistů. Nedávno se obětí jeho žertíku staly děti právě Beckhama. Jindy nachytal už také třeba Petera Crouche a další. Další oblíbenou činnosti je střídání účesu. Většinou nosí účes takzvaný „melounek“, ale také nosívá affro nebo bývá úplně dohola. Ted si připomeňme jak začínal svoji kariéru.

Svoji fotbalovou kariéru odstartoval v londýnském týmu Bloomfields, kde hrával na pozici útočníka. Od svých dvanácti let už válel za další juniorský tým Elthan Town. Zde už hrál spíše záložníka nebo obránce. Později si ho vyhlídli skauti West Hamu United, ale nebyli jediní, kdo měl o Ria zájem. Dále se o něj zajímaly týmy jako Chelsea, Norwich, Charlton atd. V sedmnácti letech dostal od WHU první profesionální smlouvu. Trenér Redknapp mu dával hodně příležitostí a tak Rio nemusel ani dlouho čekat na svůj první gól.

Koncem roku 2000 byl prodán za 19 miliónů liber do Leedsu united. Tehdy to byla rekordní suma za přestup hráče. V Leedsu prožil skvělé období a stal se z něj top obránce. Odměnou za skvělé výkony byla pozvánka na mistrovství světa v Koreji a Japonsku. Rio Ferdinand tehdy tvořil stoperskou dvojici společně se Solem Cambllem a Angličané to dotáhli až do čtvrtfinále, kde narazili na lepší Brazilce. Po turnaji byl velký zájem o Ria a nakonec ho Získal Manchester united za sumu, která dodnes za obránce nebyla překonána. Ta suma činí 30 milionů liber.

Jeho nástup na Old Trafford byl neuvěřitelný. Ihned se stal hvězdou týmu a první sezónu vyhrál Premier league. Na podzim roku 2003 se stalo něco s čím nikdo nepočítal. Rio se nedostavil na antidopingový test a kvůli tomu si nemohl zahrát 8 měsíců. Když se v září 2004 vrátil neměl problém se začlenit do základní jedenáctky. Vrátil se také do reprezentace.

V létě 2005 podepsal novou smlouvu až do roku 2009 díky které se stal jedním z nejlépe placených hráčů vůbec. Začátek sezóny 2005/06 se mu vůbec nepovedl a býval často kritizován v médiích za špatné výkony, ale nebyl by to Rio Ferdinand, kdyby se k dobrým výkonům do konce sezóny nevrátil. Sezónu 2006/07 Manchester skvěle rozjel a dlouhou dobu vedl dokonce před Chelsea.

Autor: www.mobby-fotbal.wbs.cz

Mohli by vás také zajímat…