zavřít
Upravit životopis

Životopis

Robbie Williams se narodil 13. února 1974 jako Robert Peter Williams. Jeho rodné čtvrtmilionové město Stoke-on-Trent leží v anglickém hrabství Staffordshire. Robbieho otec, stand-up komik, Peter "Parp" Conway a matka Janet se rozvedli krátce po jeho narození. Zpěvák poté společně se svojí sestrou Sally vyrůstal s matkou.

Robbieho otec se stal držitelem licence fotbalového klubu Port Vale FC a sám Robbie byl později v letech 2006-2012 většinovým akcionářem klubu.

Williams navštěvoval základní školu Mill Hill Primary School v Stoke-on-Trent a následně St Margaret Ward Roman Catholic School ve městě Tunstall. Již v útlém věku si Robbie uvědomoval své hudební a dramatické nadání, a proto začal docházet na taneční školu UKDDF v Tunstall. Objevil se v několika školních hrách, z nichž největší úspěch měla asi postava Artful Dodger z muzikálu Oliver! na motivy Olivera Twista od Charlese Dickense.

V mládí se také věnoval fotbalu a byl talentovaným členem klubu Port Vale FC ve Stoke-on-Trent. Po zranění kotníku se mu však naděje na hvězdnou fotbalovou kariéru rozplynula.

Nelehká doba s Take That
V roce 1990 se šestnáctiletý Robbie Williams stává nejmladším členem britského boy bandu Take That. Stalo se tak poté, co jeho matka viděla inzerát hledající členy pro nově vznikající boy band. Robbie se setkal s Markem Ownem a následně také s manažerem skupiny Nigelem Martin-Smithem, který jej do skupiny přijal. I přesto, že většinu písní napsal a nazpíval leader skupiny Gary Barlow, jedny z prvních nejúspěšnějších hitů nazpíval právě Robbie. Šlo např. o písně "Could It Be Magic", "I Found Heaven" nebo "Everything Changes".

Robbie Williams však měl během působení ve skupině neustálé spory s manažerem Martinem-Smithem, především ohledně přísných pravidel, která byla pro skupinu nastavena. Robbie tak začal nacházet útěchu v alkoholu a začal experimentovat s kokainem.

V listopadu 1994, noc před vystoupením na MTV Europe Music Awards se Robbie téměř předávkoval drogami. Nemohl se přenést přes to, že na jeho názory nebral nikdo ve skupině ohled. V té době jeho zájem o skupinu opadal a často ani nedocházel na zkoušky. Před začátkem turné v roce 1995 se Robbie dozvěděl, že skupina má v plánu vyrazit na turné bez něj. Po dohodě opustil skupinu v červenci 1995. Turné Nobody Else Tour bylo zahájeno následující měsíc v anglickém Manchesteru a skončilo 17. října 1995 v Jakartě v Indonesii.

Krátce po odchodu ze skupiny navštěvoval různé talk show a dával rozhovory, ve kterých vyjádřil své plány na sólovou dráhu. Narazil však na menší problém, smlouva s Take That mu zakazovala jakoukoli sólo kariéru až do doby zrušení kapely. Později byl zažalován manažerem Martinem Smithem o částku 200 tisíc dolarů. Po dlouhých bitvách se Robiemu podařilo ukončit zmíněný kontrakt a 27. června 1996 podepisuje smlouvu s nahrávací společnosti Chrysalis Records.

Začátky sólové kariéry
Sólovým debutem Robbieho Williamse se v roce 1996 stal původní hit George Michaela, "Freedom", který obsadil v hitparádě nejprodávanějších hudebních singlů ve Velké Británii, UK Singles Chart, skvělé druhé místo.

Na stejnou příčku dosáhl také první singl "Old Before I Die" z připravovaného debutového alba Life thru a Lens. Píseň byla ovlivněna Robbieho oblíbenou skupinou Oasis.

Album Life thru a Lens se v prvním týdnu po vydání, v září 1997, umístilo na jedenácté příčce hitparády nejprodávanějších hudebních desek na území Velké Británie, UK Albums Chart. Krátce na to se propadlo na 104 pozici.

Úspěch alba se dostavil až po vydání megahitu "Angels", jenž je dodnes považován za jeden z největších Robbieho hitů. Prodeje alba šly raketově nahoru, a to se tak nakonec v první desítce UK Albums Chart drželo po dobu 40 týdnů (z toho dvakrát atakovalo první příčku) a celkem v ní vydrželo dlouhých 218 týdnů. Prodeje alba na britském území překonaly hranici 2.5 miliónů kusů. Přestože singl "Angels" bodoval také v Evropě a Latinské Americe, na celosvětový hudební trh toto album nijak výrazně neproniklo.

Začátek roku 1998 začal spoluprácí s hudebníkem a textařem Guy Chambersem s přípravami druhého alba I've Been Expecting You. Guy Chambers, který má na svědomí většinu Robbieho předchozích hitů, spolupracuje kromě Robbieho s hvězdami formátu Kylie Minogue, Jamese Blunta, či Rufuse.

Hned první singl "Millennium" z I've Been Expecting You si vedl naprosto skvěle, stal se prvním zpěvákovým počinem, který se dostal na první příčku UK Singles Chart a pronikl také do amerických a kanadských medií. Williams se tak s písní "Millenium" poprvé objevil v hitparádě US Billboard Hot 100. Jedná se o nejprestižnější žebříček prodejnosti singlů v USA sestavovaný magazínem Billboard.

Samotné album, vydané 26. října 1998, ihned ovládlo hitparádu UK Singles Chart a uchytilo se i mimo Velkou Británii. Úspěch slavil také počin "No Regrets" nahraný ve spolupráci s Neilem Tennantem z Pet Shop Boys a Neilem Hannonem z The Divine Comedy.

Nový kontrakt a průnik na americko-kanadský trh
Rok 1999 znamenal pro Robbieho velký krok, v americe podepisuje smlouvu s nahrávací společností Capitol Records, spadající pod vydavatelství EMI. V zápětí vydává na území USA a Kanady kompilační album The Ego Has Landed.

Robbie určitě neusíná na vavřínech, ještě v roce 1999 zahájil práce na dalším albu, jehož první singl "Rock DJ" byl v Británii oceněn jako Nejlepší singl roku (Best Single of the Year) a získal cenu za speciální efekty (MTV Video Music Award for Best Special Effects). Oceněný videoklip plný skvělých efektů však prošel v mnoha zemích cenzurou. Robbie v průběhu klipu zahájí striptýz, při kterém ze sebe nakonec serve kůži, svaly a orgány až zbyde pouhá tancující kostra.

Druhý singl "Kids" je duetem Robbieho a zpěvačky Kylie Minogue. Fanoušci herního megahitu Grand Theft Auto V jej v průběhu hry mohou slyšet na fiktivní rádiové stanici Non Stop Pop. Album Sing When You're Winning vyšlo 28. srpna 2000 a ovládlo hitparády nejen ve Velké Británii, ale také na Novém Zélandu, v Irsku, či Německu. Celosvětově se prodalo více než 6 milionů kusů. V říjnu 2000 zahájil turné The Sermon on the Mount Tour čítající přes 30 výhradně evropských koncertů.

Ve stejném roce ještě nahrál novou verzi hitu “Have You Met Miss Jones?” z roku 1937. Robbieho moderní předělávka se stala součástí soundtracku Deník Bridget Jonesové (Bridget Jones's Diary, 2001, rež. Sharon Maguire).

Swing When You’re Winning plné duetů
19. listopadu 2001 přichází album s obdobným názvem, Swing When You're Winning. Kromě názvu však nemá s předchozím albem nic moc společného a duety se to tu jen hemží. Píseň "They Can't Take That Away from Me" je duetem s hercem Rupertem Everettem, "Somethin' Stupid" si zazpíval s Nicol Kidman a originální vocaly Franka Sinatry můžeme slyšet v písni “It Was a Very Good Year”. Z alba jmenujme ještě píseň "Beyond the Sea", která je součástí závěrečných titulků animáku Hledá se Nemo (2003, Finding Nemo).

Prosinec 2001 přinesl živé DVD Robbie Williams: Live at the Albert, nahrané během koncertu v londýnské Royal Albert Hall, které se stalo jedním z nejprodávanějších DVD v Evropě. Tento koncert byl později, v roce 2007, znovu vydán na Blu-ray a na HD DVD.

Největší kontrakt v britské historii
Robbie Williams podepsal v roce 2002 kontrakt v hodnotě 80 milionů liber s nahrávací společností EMI. Jednalo se do té doby o největší kontrakt v hudebním průmyslu v britské historii. Součástí kontraktu byl např. závazek dostat Robbieho plně na americký trh. Okamžite po uzavření kontraktu se pustil do přípravy pátého studiového alba nesoucího název Escapology. I přesto, že si album vedlo skvěle na domácí půdě a téměř v celé Evropě, americký trh nijak výrazně neovlivnilo.

Singl "Feel" se stal Robbieho nejúspěšnějším songem na mezinárodním poli. Mimo Evropu zaznamenal úspěch také v Argentině, Mexiku a Kanadě, kde setrval v první hitparádové desítce po dobu 54 týdnů.

Za zmínku stojí také fakt, že písně "One Fine Day", "Nan's Song" and "Come Undone" z alba Escapology byly prvními třemi počiny, které napsal Williams bez pomoci svého textaře Guye Chamberse.

V rámci turné 2003 Tour navštívil Evropu a Austrálii. Fanouškům z České republiky se zajisté vrylo do paměti datum 4. listopadu 2003, kdy mohli svůj idol spatřit na vlastní oči v pražské T-Mobile aréně.

Stovky tisíc diváků během tří večerů a první kompilační album
V období od 1. do 3. srpna 2003 vystoupil na rockovém festivalu Knebworth, kde jej každý večer sledovalo kolem 125 tisíc diváků a šlo tak o historicky největší hudební událost ve Velké Británii. Následně bylo vydáno živé album Live at Knebworth, známé také jako Live Summer 2003 a také DVD pod názvem What We Did Last Summer.

V říjnu 2004 přichází kompilace největších hitů Greatest Hits, obsahující také dva nové singly, písně "Radio" a "Misunderstood". Album se stalo jedním z nejrychleji se prodávajících alb, jen v prvním týdnu se prodalo kolem 320 tisíc kopií. Ve Velké Británii se stalo nejprodávanějším albem roku a rekordy trhalo také v Německu, ve Francii, Itálii, Španělsku, Austrálii a mnoha dalších zemích světa.

25. říjen 2005 se nesl ve znamení vydání alba Intensive Care, na kterém Robbie spolupracoval s textařem Stephenem Duffym. Šlo o naprostý hit, jenž ovládl hitparády v desítkách zemí světa. Album, respektive turné Close Encounters World Tour, vyneslo Robbiemu zápis do Guinessovy knihy rekordů. Během jediného dne se prodalo 1.6 milionů vstupenek. Turné, které začalo v jihoafrickém Durbanu v dubnu 2006 a skončilo v australském Melbourne v prosinci stejného roku, se však tentokrát České republice vyhnulo.

Turné, jehož název se inspiroval vědecko-fantastickým sci-fi režiséra Stevena Spielberga z roku 1977 Close Encounters of the Third Kind (Blízká setkání třetího druhu), navštívilo po celém světě více než tři miliony návštěvníků.

V říjnu 2006 přichází Rudebox. Album, na kterém se mimo jiné podílelo duo Pet Shop Boys nebo zpěvačka Lily Allen, nedosáhlo takových úspěchů, jaké očekávalo vydavatelství EMI. Rudebox slavilo úspěch hlavně ve Francii, Německu a Mexiku. Celosvětově šlo pak o osmnácté nejprodávanější album roku 2006, což jistě není špatný výsledek.

Po krátké pauze přichází Reality Killed the Video Star
Do této chvíle se Robbiemu dařilo vydávat album téměř každý rok. Fanoušky tak mohlo zklamat, že si na osmé studiové album Reality Killed the Video Star, museli počkat až do srpna 2009.

Během prvního týdne se ve Velké Británii prodalo necelých 240 tisíc kopií. I přes toto ohromné číslo nedosáhlo album na první příčku hitparády UK Albums Chart. O asi 1500 kopií jej porazil nováček v branži, britský boy-band a finalista X-Factoru 2008, JLS.

Album ovládlo první příčku European Top 100 Albums, což je evropská obdoba amerického žebříčku Billboard 200. Mimo evropský kontinent dosáhlo na první příčku v Austrálii a do první desítky se dostalo na Novém Zélandu, či v Mexiku. Název alba odkazuje na píseň britské new wave-synthpopové skupiny The Buggles z roku 1979.

11. října 2009 vychází kompilační album Songbook. Album obsahující Robbieho největší hity a několik živých vystoupení však nebylo možné zakoupit, bylo zdarma součástí vydání britských konzervativních novin The Mail on Sunday.

Po třech letech, kdy Robbie nekoncertoval vystoupil 20. října 2009 na festivalu BBC Electric Proms v londýnském RoundHouse. Tento koncert byl živě vysílán ve 200 kino sálech po celém světě a kromě novinek z alba Reality Killed the Video Star zazněly i největší Robbieho hity.
Následující měsíc vystoupil na australském předávání hudebních cen ARIA Music Awards of 2009.

Krátký návrat k Take That
V červenci 2010 se Robbie Williams po dlouhých letech připojil ke skupině Take That. O tomto již uvažoval od počátku roku 2009. Hned v listopadu vydává skupina album Progress, které se stalo nejrychleji se prodávajícím albem od roku 2000 a druhým nejrychleji se prodávajícím albem v britské historii. Následné turné Progress tour bylo ve Velké Británii historicky nejrychleji vyprodaným turné. Během pouhých 24 hodin se prodalo více než 1.3 milionů lístků. Turné zahrnovalo 8 koncertů na stadionu Wembley v Londýně a stejný počet na stadionu Etihad v Manchesteru. Od skončení turné se na dalších aktivitách skupiny Take That nepodílí, i když je stále veden jako jeden z jejich aktivních členů. Rád by se zúčastnil turné k oslavě 25. výročí založení skupiny.

Dvacet let na hudební scéně
V říjnu 2010, u příležitosti dvacetiletého výročí na hudební scéně, vydává Williams své druhé kompilační album In and Out of Consciousness: The Greatest Hits 1990-2010. Album obsahuje celkem 39 hitů a jde o poslední počin vydaný pod hlavičkou nahrávací společnosti EMI. Na hlavním singlu "Shame" se podílel Gary Barlow, dřívější Robbieho kolega z Take That. Jedná se o jejich první spolupráci od Robbieho odchodu ze skupiny v roce 1995.

21. října 2011 podepisuje smlouvu s nahrávací společností Island Records, patřící pod společnost Universal Music Group.

Začátkem června 2012 vystoupil na koncertu při příležitosti oslav 60. výročí nástupu královny Alžběty II. na britský trůn. Koncert se uskutečnil před Buckinghamským palácem v Londýně a spoluorganizátorem byl Gary Barlow.

5. listopad 2012 přinesl album Take the Crow, jenž se stalo celosvětově 36. nejprodávanějším albem roku 2012 a v UK Albums Chart debutovalo na první příčce. Šlo o první sólo album od roku 2010, kdy se Robbie na chvíli vrátil k Take That. Na hlavním singlu "Candy", jenž se se 137 tisíci prodanými kusy během prvního týdne stal nejrychleji prodávajícím singlem roku 2012, se autorsky podílel opět Gary Barlow. Album obsahuje také originální demo verzi písně "Eight Letters" skupiny Take That.

Po vydání alba zahájil Robbie evropské koncertní turné Take the Crown Stadium Tour. Šlo o 26 koncertů, z nichž první se konal 14. června 2013 v irském Dublinu a poslední proběhl 25. srpna 2013 v norském Stavangeru.

Rok po vydání Take the Crow vychází Robbieho swingové album Swings Both Ways, které se stalo 18. nejprodávanějším albem roku 2013. Součástí alba je několik duetů, z nichž můžeme jmenovat např. píseň "I Wan'na Be Like You" ve spolupráci s Olly Mursem, duet s Lily Allen "Dream a Little Dream" nebo s Kelly Clarkson "Little Green Apples".

V prosinci 2014 vychází na Robbieho webu kompilace Under the Radar Volume 1 obsahující také dema a dřívější nevydané songy.

V květnu 2016 podepisuje nahrávací smlouvu se Sony Music a pod jejich hudební značkou Columbia Records vydává album The Heavy Entertainment Show. Následně vyjíždí na turné The Heavy Entertainment Show Tour čítající 48 koncertů v Evropě, Austrálii, na Novém Zélandu, v Jižní Americe a Mexiku. Tentokrát si přišli na své i čeští fanoušci, 19. srpna 2017 proběhl koncert na letišti v Letňanech.

30. listopadu 2017 pak vychází na Williamsově oficiálním webu pokračování kompilace Under the Radar z roku 2014, tentokrát s dovětkem Volume 2.

Robbie Williams vystoupil u příležitosti zahájení Mistrovství světa ve fotbale 2018, jež se konalo 14. června 2018 na stadionu Lužniki v Moskvě. Společně s ruskou sopranistkou Aidou Garifullinovou zazpíval duet své písně "Angels". Při vystoupení s písní "Rock DJ" se zdviženým prostředníčkem postaral o pořádný rozruch. Americká stanice Fox, jenž v tu chvíli vysílala živě, se za incident musela omluvit. Sám Williams si tohoto gesta nebyl téměř vědom.

Po boku Simona Cowella, Louise Tomlinsona a své ženy Aydy Williams se objevil jako porotce 15. série britské talentové show X-Factor, která odstartovala v září 2018.

Rodina
Robbie Williams je od roku 2010 ženatý s bývalou herečkou Aydou Field, se kterou má 3 děti. Dcera Theodora Rose Williams se narodila v roce 2012, syn Charlton Valentine Williams v roce 2014 a dcera Colette Josephine Williams v roce 2018.

Mohli by vás také zajímat…