Je nejmladším synem herce Johna Carradinea (1906-1988) a bratrem herců Davida a Keithe Carradineových. První herecké zkušenosti získal v losangeleské inscenaci rockového muzikálu Vlasy, kde vystřídal svého bratra Keitha. Před kamerou debutoval...

Životopis

Je nejmladším synem herce Johna Carradinea (1906-1988) a bratrem herců Davida a Keithe Carradineových. První herecké zkušenosti získal v losangeleské inscenaci rockového muzikálu Vlasy, kde vystřídal svého bratra Keitha. Před kamerou debutoval úlohou Slima Honeycutta, jednoho z dvanácti školáků, které si najme coby honáky dobytka stárnoucí rančer (John Wayne), ve westernu Malí kovbojové (r. M. Rydell).

První pozoruhodný výkon však naznačil teprve v bezejmenné roli "hocha s pistolí", který zastřelí pijáka v baru (David Carradine), v dramatu z prostředí newyorské italoamerické enklávy Špinavé ulice (r. M. Scorsese). Rodově charakteristické tělesné dispozice - vysoká vyzáblá postava s nápadně pohublým obličejem - ho předurčily pro role mužů činu, kteří svými postoji a jednáním občas překračují zákony: autostopař Bobby Ray, který se svou těhotnou přítelkyní (Patrice Rohmerová) přepadne a oloupí mladou novinářku (Yvette Mimieuxová) na její cestě přes USA, v dramatu Vězení v Jackson County (r. M. Miller); Bob Younger, příslušník rodinného klanu obávaných psanců z Missouri po občanské válce, ve westernu Psanci (r. W. Hill); jeden ze čtveřice terorizujících studentů Spoony ve filmu o zločinnosti školní mládeže Masakr na Centrální střední škole (r. R. Daalder).

Psychologicky vrstevnatější portrét nastínil v postavě traumatizovaného vietnamského veterána Billyho Munsona, který v sanatoriu spáchá sebevraždu, v psychologickém dramatu Návrat domů (r. H. Ashby). Jeho výběr rolí však trpí značnou kvalitativní nevyvážeností. Ke zdařilejším počinům patří jeho ztvárnění spisovatela Zaba, jednoho z pěti vojáků průzkumnické jednotky první divize americké pěchoty, kteří přežili celou anabázi osvobozování Evropy, ve válečném dramatu Velká červená jednička (r. S. Fuller). Vedle herectví se R. C. profesionálně uplatňuje jako hudebník a automobilový závodník.