zavřít
Upravit životopis

Životopis

Americký zpěvák a kytarista, vycházející z blues a soulu. Pochází ze st. Georgia (nar. 1953) a od mládí byl obdivovatelem Alberta Collinse.

V roce 1973 se přidává právě ke sk A. Collinse. O dva roky později od něho, společně s baskytaristou Richardem Cousinem, odchází a po přibrání dalších dvou muzikantů (Peter Boe - keyb, David Olson - dr) vzniká základ Robert Cray Bandu. Následuje časté koncertování (v r. 1984 poprvé v Evropě) a větší úspěch se dostavuje až čtvrtým albem False Accusations (1985). Stejně jako deska předchozí se dostala na vrchol indies žebříčku. V té době se Cray podílí, společně s A. Collinsem (v letech 1976-78 ho s kapelou doprovázel) a Johnnym Copelandem na albu Showdown, které je později oceněno Grammy. Komerční úspěch, vč. ceny Grammy, získává i album Strong Persuader (1986).

Od r. 1987 hraje často s Ericem Claptonem. Velmi úspěšné (vč. Grammy) je i album Don´t Afraid Of The Dark (1988), přestože ho kritika příliš nevzala. Naopak výborné recenze má deska Midnight Stroll (1990) s hostující dechovou sekcí The Memphis Horns.

Mohli by vás také zajímat…