zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jako syn přistěhovalců ze Sicílie vyrůstal na Manhattanu v italské čtvrti Little Italy. Vystudoval žurnalistiku na University of Missouri (1951), ale od záměru věnovat se novinářské praxi upustil poté, co se seznámil s učitelem herectví z Northwestern University Alvinem Krausem, který v něm objevil herecké nadání. Po návratu do New Yorku studoval v Actors Studiu u Stelly Adlerové. 1955 debutoval na Broadwayi v dramatu Muž se zlatou paží.

I nadále příležitostné účinkuje na Broadwayi, např. ve hrách Davida Rabeho In the Boom Boom Room (s Madeline Kahnovou), Lillian Hellmanové Odložené sny (s Maureen Stapletonovou) a Hortona Footeho Habitation of Dragons. V TV vytvořil titulní postavu osobního strážce v dobrodružném seriálu T.H.E. Cat (1966-67), jednu z hlavních rolí v dramatickém seriálu Emerald Point, N.A.S. (1983-84, Námořní základna Emerald Point), titulní úlohu agenta v kriminálním seriálu Mancuso, FBI (1989-90) a hlavní roli ovdovělého otce rodiny v sitcomu Sunday Dinner (1991, Nedělní večeře).

Jako host účinkoval v desítkách dalších seriálů, např. Wagon Train (Karavana vozů), Naked City (Obnažené město), The Defenders (Obhájci), The Untouchables (Neúplatní), Gunsmoke (Kouř zbraní), The Wild Wild West (Divoký, divoký West), The FBI, Starsky and Hutch (Starsky a Hutch), Columbo - ČTV, The Rockford Files (Rockfordovy záznamy), Nero Wolfe, Matt Houston, Vegas, Alfred Hitchcock Presents (Příběhy Alfreda Hitchcocka - ČTV) a Murder, She Wrote (To je vražda, napsala - ČTV).

Byl dvakrát nominován na cenu Emmy (Mancuso, FBI a Spiknutí: Soudní proces s Chicagskou osmičkou) a pracoval také jako TV režisér - epizody seriálů Quincy, M.E., Magnum, P.I. (Magnum - ČTV) a Hart to Hart (Hart a Hartová). Ve filmu hrál zpočátku hlavní role, např. detektiva Carellu v přepisu kriminálního románu Eda McBaina Zabiják (r. W. Berke).

Od 80. let vytvářel výrazné vedlejší úlohy, většinou příslušníků etnických menšin, jejichž činnost překračuje meze zákona: pobočník mafiánského kmotra Marchione v kriminální komedii Pomsta Růžového pantera (r. B. Edwards), mafián Eduardo Prizzi v gangsterské parodii Čest rodiny Prizziů (r. J. Huston), gangsterský boss pan Eddy alias Dick Laurent v kriminálním morytátu Lost Highway (r. D. Lynch).

Jeden ze svých nejlepších výkonů, jenž mu vynesl nominaci na Oscara 1985, předvedl v postavě ošuntělého detektiva Sama Ransoma, kterého si najme k ověřování faktů obhájkyně (Glenn Closeová) dvojnásobného vraha (Jeff Bridges), v kriminálním dramatu Zubaté ostří (r. R. Marquand).

Mohli by vás také zajímat…