zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vancouver Canucks se už drahnou dobu pokoušeli získat kvalitního brankaře. Od dob legendárního Kirka McLeana se na postu jedničky objevovali pouze průměrní gólmani jako Arturs Irbe, Felix Potvin nebo Dan Cloutier.

Poté GM Nonnis přivedl opravdového mistra brankářského umění, Roberta Luonga. A právě tento vytáhlý Kanaďan se stal tolik potřebnou oporou defenzivy Canucks.Luongo si již vypěstoval skvělou pověst, přitom má vrchol kariéry stále před sebou. Letos mu bude teprve 28 let.

Narodil se 4.4.1979 v kanadském Montrealu, v provincii Quebec. Ano, Luongo je dalším z řady quebeckých brankářských hvězd. Letos rodáci z Montrealu kralují NHL. Tři jména, tři nejlepší brankáři. Brodeur, Giguere, Luongo.

Stejně jako Brodeur začínal Luongo s hokejem v klubu Montreal-Bourassa.V šestnácti letech přestoupil do quebecké juniorské ligy, do týmu Val-d\'Or Foreus. Okamžitě se stal objektem zájmu skatů NHL. V draftu 1997 si tehdy osmnáctiletého Roberta vybrali New York Islanders jako celkovou čtyřku draftu. Na premiéru v NHL si Luongo ještě dva roky počkal. Mezitím nastoupil ve svém druhém týmu QMJHL, Acadie-Bathurst Titan, zachytal si na farmě Isles v Lowell Rock Monsters, získal post jedničky kanadské juniorské reprezentace. V dresu Ostrovanů se poprvé objevil v sezoně 1999-2000. Tým se však potácel od porážky k porážce.GM Mike Milbury se rozhodl pro radikální řez soupiskou. Jeden z mnoha "geniálních" počinů Mad Mikea. Hvězdy budoucnosti Oli Jokinena a Luonga poslal na Floridu za lehce nadprůměrné hráče Olega Kvašu a Mikea Parishe.Pro Panthers nejlepší obchod historie. Hned v první sezoně 2000-2001 si Luongo po třízápasovém pobytu na farmě v Louisville zajistil post prvního brankáře. Jeho výkonnost každým rokem rostla.Nejlepší výkony odváděl v ročníku před výlukou (2003-2004). Odchytal 72 utkání, úspěšnost zásahů se zastavila na úžasném čísle: 93.7%. Luongo vytvořil nový rekord NHL v počtu střel, které mířily na brankáře během jedné sezony. Soupeři na něj vypálili 2475krát. Hlavní podíl na rekordu však mají "zodpovědní" beci Panthers.I přes své hrdinské výkony se s Floridou nikdy nepodíval do play-off. Také se mu vyhýbala ocenění a trofeje. Jednou byl mezi finalisty Vezina Trophy, dvakrát chytal v All-Star Game. Nemyslíte si, že na brankáře takových kvalit je to trochu málo? Podle mě byl Luongo nespravedlivě přehlížen a snad se v Canucks dočká zasloužené slávy.

Pro Luonga vždy sezona NHL končila začátkem dubna. Díky tomu mohl reprezentovat Kanadu na Mistrovstvích světa. Úspěchy tedy sbíral aspoň na mezinárodní scéně. Dvakrát v řadě (2003,2004) se radoval z titulu.Během výluky v ročníku 2004-2005 se rozhodl Luongo odpočívat. Jediným jeho počinem bylo vyřazení českých hokejistů v semifinále Světového poháru. Pochytal 37 střel. Ve finále však dostal přednost Martin Brodeur.Po výluce mu nějaký čas trvalo přivknutí na útočnou hru. Postupem času se z ní vyrovnal a opět patřil mezi nejlepší brankáře ligy. Začaly se však objevovat spekulace o trejdu Luongo zkrátka nebyl na Floridě spokojený.Nepřijal ani monstrózní smlouvu na pět let v celkové výši 30 milionů USD. Luongo musel pryč.S nejlepší nabídkou přišel Vancouver. Za nadějného českého beka Lukáše Krajíčka a Luonga obětoval elitního power-forwarda Todda Bertuzziho, průměrného obránce Bryana Allena a taletovaného gólmana Alexe Aulda.GM Nonnis s Luongem podepsal čtyřletý kontrakt.

A copak se ve Vancouveru koná v roce 2010? Luongo by si moc rád zachytal na místních OH, ale to je píseň budoucnosti. Letos chce s Canucks do pal-off. Možná si konečně odnese i Vezina Trophy. Svými výkony se o ní hlasitě hlásí.

Zajímavosti:
Robertovi rodiče pochází z Itálie. Sám Roberto italsky plynně mluví. Jeho vzorem je legendární Grant Fuhr. Roberto má dva mladší bratry. Oba hrají hokej a oba jsou brankáři. Třeba se po Sutterech a Staalech rýsuje další hokejový klan. Luongo má smysl pro humor, během floridského působení zdobil jeho masku Růžový Panter. Fanoušci Luonga milují, přestože jeho bilance vítězství a porážek je záporná.

Draft: první volba New York Islanders 1997, (4. celkově) Kluby NHL: New York Islanders (1999-2000), Florida Panthers (2000-2006), Vancouver Canucks (2006-)Kluby: Val-d\'Or Foreus (QMJHL), Acadie-Bathurst Titan (QMJHL), Lowell Rock Monsters (AHL), Louisville Panthers (AHL)

Úspěchy: All-Star Game 2004, 2006, 2007, zlaté medaile z MS 2003,2004, vítěz Světového poháru 2004, finalista Vezina Trophy, Roger Crozier Saving Grace Award 2004

Styl: Specialista na styl motýlek. Často srovnáván s Patrickem Royem pro dokonalou techniku. Bezezbytku využívá své urostlé postavy. Stoicky klidný při nájezdech. Předvádí nádherné akrobatické zákroky. Neuvěřitelně mrštný. Brankář budoucnosti.