Miláčkem žen a dívek se stal za první republiky Rudolf Josef Wanka – později uměleckým jménem Rolf Wanka, který se narodil 14.2.1901 ve Wien. O něm, i jeho otci bylo známo, že jejich rodinné kořeny jsou někde v západních Čechách. Pocházel z...

Životopis

Miláčkem žen a dívek se stal za první republiky Rudolf Josef Wanka – později uměleckým jménem Rolf Wanka, který se narodil 14.2.1901 ve Wien. O něm, i jeho otci bylo známo, že jejich rodinné kořeny jsou někde v západních Čechách. Pocházel z velice bohaté, opravdu zámožné rodiny, která vlastnila svůj majetek nejen ve Vídni a Německu, ale i zámeček v Čechách. Měl sestru Alžbětu, která se věnovala opernímu zpěvu.

I Rolf tíhnul k umění, hrál dobře na klavír a kytaru. Asi se rodinné geny rozšířily i na něj, protože velice dobře zpíval. Vystudoval techniku ve Vídni, a nastoupil na studia do Prahy.Vystudoval také medicínu v Innsbrucku. Po studiu se rozhodl cestovat.Cestoval po Evropě a Africe, a protože uměl perfektně hovořit německy, francouzsky, česky a anglicky, nikdy nikde ohledně komunikace neměl problémy. Oženil se, a jeho žena Lili mu porodila dceru. Když se ale náhle po svých třicátých narozeninách rozhodl, že se chce stát hercem, šel za svým cílem a s Lili se rozvedl.

Jeho interesantní vzhled, vynikající vystupování, pohledná tvář, schopný agent, a filmová hvězda byla na světě. Své debut si odbyl ještě v éře německého němého filmu v roce 1931 v „To neznáte Hadimršku“. Stal se velice brzy oblíbeným, a jeho doménou se staly především milovnické role. Bylo to ve filmech Matka Kráčmerka rok 1934, s Hanou Vítovou (která byla jeho nejčastější partnerkou), Pozdní máj 1934, Polibek na sněhu 1935, Sextanka 1936, Irčin románek 1936, v Divoch – s Nancy Rubens v roce 1936 (Divoch se natáčel i v německé verzi, jako i jeho další filmy), Srdce v soumraku, Poslíček lásky 1937, Lízin let do nebe 1937, Páter Vojtěch, Výdělečné ženy.

Jeho posledním filmem u nás byl kriminální film podle předlohy spisovatele Eduarda Fikera – „Krok do tmy“ (1937), po boku Adiny Mandlové, pana Františka Smolíka, F.Trégla, Z.Rogoze. Jeho dalšími hereckými partnerkami byly tehdejší hvězdy filmového plátna u nás – Zita Kabátová, Věra Ferbasová, Truda Grosslichtová, Jiřina Štěpničková, a už zmiňovaná Adina Mandlová a Hana Vítová. Po problémech s jeho „němectvím“ a údajnou spolupráci s nacistickým filmem se rozhodl od českého filmu odejít, a odstěhoval se natrvalo do Vídně, kde se stal ředitelem divadla.

S filmem však spolupracoval nadále, a nejen po dobu války, ale i po válce natáčel v Itálii, Rakousku, Německu, Španělsku (kdy hrál s Lídou Baarovou), a po válce i v Anglii. Se svou druhou ženou Friedel Czep řídili ve Wien – Vídni úspěšnou velkou operetu Vídeňské státní divadlo opery. Posledního natáčení se účastnil v r.1978 v seriálu SRN Tatort – Místo činu, známého i u nás.

Rolf Wanka zemřel 28.11.1982 v Mnichově, kde je současně i pohřben.