zavřít
Upravit životopis

Životopis


Narodil jsem se v roce 1972 v Bratislavě (Slovensko). Po absolvování ŽŠ Umělecké a Jazykové (Angličtina) v Bratislavě, jsem v roce 1986 přijel do Děčína (Severní Čechy) studovat výběrovou Průmyslovou školu Dopravní – říční a námořní doprava – s přípravou pro studium na Námořní Akademii v Polsku. Kariéru Námořního Důstojníka jsem však vyměnil za, v té době nezávislé umění – hudbu a divadlo. Po maturitě a v letech 1990 až 1998 jsem vystřídal několik zaměstnání od samostatného projektanta až k manažerským pozicím ve firmách a společnostech, se zaměřením na reklamu, propagaci, umění, zahraniční obchod a enviromentalistiku.
V tomto období jsem také získal zkušenosti jako spolupořadatel, jevištní manager, koordinátor produkce několika festivalů hudebních a divadelních. První profesionální zkušenosti s kreativní a produkční prací z prostředí mediální zábavy, reklamy a propagace jsem získal jako asistent produkce, promotion manažer, grafický designér a fotograf.
V roce 1998 jsem se odstěhoval do Melbourne v Austrálii, kde jsem spoluzakládal a vedl Uměleckou Galerii – European Arts & Antiques. V roce 2000 jsem se v Melbourne a Sydney seznámil s nezávislými australskými filmaři (Chris Liontos), s nimiž jsem začal spolupracovat na jejich nízko-rozpočtových projektech, dokumentech a filmech, zprvu jako konzultant a asistent výpravy, poté i jako účinkující – drobné herecké epizody a nakonec ke konci roku 2000 i jako trainee - asistent produkce a trainee – asistent režie.
Po neplánovaném návratu do Evropy v září 2001, jsem se dále věnoval filmové kariéře, nejdříve od roku 2002 jako asistent režie, kdy pracuji zejména pro zahraniční produkce filmů v České Republice, např. film Giacoma Campiotiho – Zhivago, Liga výjimečných gentlemanů režiséra Stevena Norringtona nebo film Guillerma Del Tora – Hellboy atd... a od roku 2004 se už jako český pomocný režisér zúčastnil dotáček velkofilmu Kevina Reynoldse – Tristan & Isolde.

V roce 2005 jsem pracoval jako CZ pomocný režisér a následně dostal od režiséra Eliho Rotha a am. producentů – kredit, režiséra druhého štábu, na americkém hororovém filmu Hostel, ve kterém jsem také v drobné herecké epizodě účinkoval. V tomtéž roce 2005 a až do léta 2006 jsem spolupracoval s Jurajem Jakubiskem na koprodukčním snímku Bathory jako jeho placový pomocný režisér, dále jako castingový režisér a také jako jeden ze tří režisérů druhého štábu (FA Brabec, Julo Matula, kamera Janko Ďuriš).

Na podzim roku 2006 jsem opět spolupracoval s Elim Rothem na pokračování filmu Hostel:Part 2, chvíli jako co-režisér druhého štábu, a také jsem zde opět účinkoval, ale tentokráte ve významné herecké roli „Roman“.
V letech 2007 a 2008 jsem se snažil více zaměřit na domácí filmovou tvorbu jako pomocný režisér v projektech Karla Janáka na jeho novém celovečerním filmu Láska za milión, Marie Procházkové na jejím celovečerním debutu O červené Terezce, úspěšných televizních seriálech Ordinácia v Ružovej záhrade s režisérem Stankom Párnickým a Ošklivka Katka s Petrem Slavíkem. V roce 2008 jsem kromě příprav a realizace vlastních projektů spolupracoval jako pomocný režisér s režisérem a producentem Milošem Šmídmajerem na jeho debutu celovečerní filmové pohádce Peklo s Princeznou, ve které jsem si zahrál malou roli jako čert hlavní kotelník – Bulibáš.
V období od roku 2004 až do současnosti (2008) se podílím jako pomocný režisér, nebo i co-režisér na tvorbě řady TV reklam a spotů, videoklipů, presentací a TV filmů.
Vlastní tvorbě se věnuji již od počátku roku 2003, jako autor námětů, scénářů a režisér především hudebních videoklipů, hudebních dokumentů, krátkometrážních filmů, dokumentárních filmů, koncertních záznamů, reklamních upoutávek, znělek atp. (např. Michaela Nosková, Mango Molas, Dan Bárta & Alice, The Dhol Foundation, Trutnov Open Air Festival, Hasler Softball Cup, Alitalia – Golf Cup, Volvo Trucks ...atd)
S ohledem na časové možnosti se věnuji uměleckým aktivitám a tvorbě jako muzikant, zpěvák, textař a skladatel, (4Promile (3 MC, 1 CD / 1987 - 94), SPESSART / V.O.I.D. (1CD / 1993 - 96), CRILLEE (2MC, 2CD / 1994 – 98, 2002), LaHuerte (1 CD, VHS, DVD / 1996-98, 2002 - 2007) a také jsem hostoval v několika dalších hudebních seskupeních především ze severu Čech (Teplice, Ústí nad Labem, Děčín a Chomutov). Koncerty a koncertní turné, mezinárodní festivaly: Čechy, Slovensko, Německo, Holandsko.Roman Janecka

45 let, herec, scénárista, režisér

Mohli by vás také zajímat…