zavřít
Upravit životopis

Životopis

Roman Kreuziger je český silniční cyklista, který začal závodit již ve 12letech a od roku 2006 jezdí za ProTour stáj Liquigas. Je mistrem světa v silniční cyklistice v kategorii juniorů. Byl druhý v prologu Paříž - Nice 2007 a získal tím svoje první 2 ProTour body.

Jeho prvním profesionálním vítězstvím byla 1. etapa závodu Settimana Ciclista Lombarda. Svoje 2. místo z prologu Paříž - Nice zopakoval na prologu Kolem Romandie 2007 a díky výdrži v horách i excelentnímu 6. místu v závěrečné časovce si Kreuziger vydobyl celkově 6. pozici v tomto závodě. Byl též částí výběru v časovce družstev v Eindhovenu, kde si Liquigas (ve složení Magnus Bäckstedt, Mauro Da Dalto, Roman Kreuziger, Aljaksandr Kučynski, Vincenzo Nibali, Roberto Petito, Manuel Quinzato a Frederik Willems) dojel pro 5. místo. Následně odjel na závod Kolem Dánska, kde byl druhý v závěrečné časovce a celkově obsadil 11. místo. V září zkusil svoji první z Grand Tours – Vueltu, dojel 21., těsně za Pro Tour body. V horách předvedl výborný výkon, jen v časovkách zajel hůře, než se předpokládalo.

Na začátku roku 2008 ho zbrzdilo zranění, ale do plné formy se vrátil v závodě Kolem Romandie, kde obsadil druhé místo v celkové klasifikaci 35 sekund za vítězným Němcem Klödenem.

Roku 2008 si připsal vítězství na etapovém závodě Tour de Suisse, a to jako jeho vůbec nejmladší vítěz v historii tohoto závodu. Na Tour de France skončil v celkové klasifikaci na třináctém místě a v soutěži jezdců do 25 let druhý.

V současnosti váží 65 kg a měří 183 cm. Otcem Romana Kreuzigera je Roman Kreuziger starší, někdejší juniorský mistr světa v cyklokrosu.

Největší úspěchy:
silnice - MS 2004 (Verona) - zlato (hromadný start), stříbro (časovka); MS 2003
(Hamilton) - 6. místo (časovka); celkový vítěz SP juniorů 2004; vítěz Závodu
míru juniorů 2004; cyklokros - MS 2004 (Pontchateau) - stříbro; ME 2003 (Tábor) -
stříbro (vše jun.)

Vyznamenání:
vítěz ankety Král české cyklistiky 2004 - nejmladší vítěz v historii ankety

Rodina:
svobodný; syn bývalého výborného čs. silničáře a cyklokrosaře Romana Kreuzigera, bronzového medailisty z MS 1987 v závodu amatérů a juniorského mistra světa z roku 1983

Vzdělání:
student sportovní podnikatelské školy v Plzni