zavřít
upravit profil

voják, kanadský senátor, spitovatel

71 let,narozen: 25. 6. 1946 Denekamp, Nizozemí 

Upravit životopis

Životopis

Generálporučík Roméo Antonius Dallaire se stal známým jako velitel UNAMIR, což byla mírová mise OSN ve Rwandě. V této funkci se snažil zabránit rwandskému masakru (1993-1994, Hutuové proti Tutsiům). Již ze začátku informoval OSN o blížící se genocidě, ta však nereagovala a dala přísný rozkaz nezasahovat a útočit pouze v případě obrany. Obvinil OSN, že díky své nečinnosti se stala spolupachatelem na genocidě. Roku 2005 se stal kanadským senátorem a v roce 2008 založil The Roméo Dallaire Child Soldiers Initiative, organizaci, která se snaží ukončit využívání dětských vojáků. Zaměřuje se na výzkum, advokacii a vzdělávání v oblasti bezpečnosti.

Po návratu domů sepsal knihu s názvem Shake Hands with the Devil, která byla později zfilmovaná. Raději natočil nízkorozpočtový film, aby předešel hollywoodské verzi.

Spekulovalo se také o tom, že se pokusil spáchat sebevraždu, jelikož hrůzy, které viděl, nedokázal unést. Tohle však Dallaire popřel. Uznal, že se sebepoškozoval, jelikož mu to přinášelo úlevu, o sebevraždu se však nepokusil.

Roméo Dallaire

71 let, voják, kanadský senátor, spitovatel