zavřít
Upravit životopis

Životopis

Po studiích španělštiny a čínštiny na University of Buffalo a sinologie na tchajvanské St. John's University získal herecké vzdělání ve Studiu Herberta Berghofa, u Uty Hagenové a v Actors Studiu. Poč. 70. let začínal na divadle, kde postupně účinkoval na newyorských, losangeleských a chicagských jevištích. 1984 se uvedl na Broadwayi pod režijním vedením Mika Nicholse ve hře Davida Rabeho Hurlyburly.

Po boku Madonny vytvořil hlavní úlohu film. producenta v broadwayské inscenaci Mametovy hry Speed-the-Plow (1988) a za svůj výkon získal ceny Tony a Drama Desk Award. Uplatnil se také v TV; účinkoval v seriálech Rhoda (1974-78), Dear Detective (1979, Drahý detektive), The Stockard Channing Show (1980), Baker's Dozen (1982, Bakerův tucet), Wiseguy (1987-90, Mafián) a Veronica's Closet (1997, Veroničiny svůdnosti - ČTV) a jako host se objevil mj. v seriálech Hill Street Blues (Poldové z Hill Street - ČTV) a Chicago Hope (Nemocnice Chicago Hope - ČTV).

Ve filmu se výrazněji prosadil až ve druhé pol. 80. let jako představitel tmavovlasých, často vousatých intelektuálských typů: velmi zdrženlivý účetní Gilbert Rolfe, který se pokouší splnit poslední přání nemocné matky (Anne Bancroftová) - zařídit jí setkání s herečkou Gretou Garbo, v komedii Garbo mluví (r. S. Lumet); židovský intelektuál Herman Broder, vedoucí dvojí život v poválečném New Yorku, v adaptaci románu Isaaca Bashevise Singera Nepřátelé, milostný příběh (r. P. Mazursky); právník Alan Dershowitz obhajující Clause von Bulowa v černé komedii Zvrat štěstěny (r. B. Schroeder).

Jako režisér debutoval TV sci-fi thrillerem podle povídky Alfreda Hitchcocka Záchranný modul. R. S. se politicky angažuje; je aktivistou ekologických a protijaderných organizací a 1988 se podílel na založení liberální skupiny Creative Coalition. 1991 vystřídal herečku Collen Dewhurstovou ve funkci prezidenta Actors' Equity Association (Herecké odborové sdružení).

Mohli by vás také zajímat…