zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z početné a nekonvenční umělecké rodiny; její dědeček Cliff Arquette (1905-1974) byl oblíbeným TV komikem a otec Lewis Arquette (1935-2001) působil jako charakterní herec v TV i ve filmu. Matka Mardi Arquetteová se jako básnířka politicky angažovala v demonstracích proti válce Vietnamu. Vyrůstala mj. v umělecké komunitě ve Virginii.

V patnácti letech objela autostopem Spojené státy a o dva roky později se poprvé objevila na jevišti v Los Angeles ve hře Arnolda Weinsteina Metamorphosis. Svou úspěšnou hereckou dráhu zahájila v TV, kde vytvořila jednu z hlavních úloh v rodinném seriálu Shirley (1979-80) a prosadila se ve dvou TV snímcích: rolí hluchoněmé dívky v dramatu Johnny Belinda a jako přítelkyně odsouzeného vraha Nicole Bakerové v adaptaci románu Normana Mailera Katova píseň (nominace na cenu Emmy).

Zkušenosti nasbírané v TV brzy zúročila také před film. kamerou. Hvězdu z ní učinila role dcery bohatého židovského lékaře Jill Rosenové, do níž se zamiluje mladší spolužák, ve studentském melodramatu ze 60. let Miláčku, jsi to ty? (r. J. Sayles). Zajímavou postavu potrhlé dívky Marcy, která vtáhne mladého programátora z banky do prostředí newyorského podsvětí, vytvořila v černé komedii Po zavírací hodině (r. M. Scorsese).

Často ztělesňuje ztřeštěné a umíněné dívky, kolem nichž se neustále množí problémy především citového charakteru: nezvladatelná dcera bohatého bankéře Tillie v romantickém dobrodružném příběhu Pilotův návrat (r. G. Miller), znuděná hospodyňka Roberta v komedii Hledám Susan. Zn.: Zoufale... (r. S. Seidelmanová) a Newyorčanka Joanna Crossová v psychologicko-dobrodružném snímku Magická hlubina (r. L. Besson), médium Martha Travisová v britském psychothrilleru Černá duha (r. M. Hodges) a titulní hrdinka australského snímku Wendy rozlouskla oříšek (r. M. Pattinson).

V druhé pol. 90. let často vystupovala jako host v TV, mj. v seriálech Homicide: Life on the Street (Vražda: Život na ulici), V. I. P. - ČTV a The Huntress (Lovkyně). Jedním z jejích tří manželů byl v 80. letech hudební skladatel James Newton Howard a 1992-98 žila v Evropě jako družka známého rockového hudebníka Petera Gabriela, s nímž hrála v první epizodě nazvané Lekce z třípovídkového filmu Povídky z New Yorku (r. M. Scorsese). Herecké kariéře se kromě její mladší sestry Patricie Arquetteové věnují i bratři Richmond, Alexis a David Arquetteovi.

Mohli by vás také zajímat…